Czy te dolegliwości mogą pochodzić od kręgosłupa?

Witam, mam 21 lat. Ostatnimi czasy siedzę bardzo długo przed komputerem, ponieważ moja praca tego wymaga. Wczoraj bardzo dziwnie i mocno oparłem głowę o fotel, po czym usłyszałem i poczułem mocny strzał między kręgami szyjnymi (bodajże okolice kręgu C7 lub wyżej). Z rana czułem czasami mrowienie w tym miejscu, natomiast wieczorem po kąpieli, gdy wycierałem głowę, poczułem jakby kręg wysunął mi się i odbił od skóry pleców. Od tamtej pory jest tylko gorzej, czasem robi mi się słabo i dostaję nudności. Proszę o poradę, co to może być, oraz gdzie się udać w czasach gdy panuje COVID-19 i nikt nie przyjmuje?

Redakcja abcZdrowie

Witam, drobne urazy kręgosłupa wynikające np. z gwałtownego skrętu ciała, zdarzają się stosunkowo często i wówczas dolegliwości ustępują samoistnie bądź po zastosowaniu np. plastrów chłodzących lub rozgrzewających. Niestety te w obrębie odcinka szyjnego mogą być niebezpieczne i nie należy ich bagatelizować. Odsyłam Pana do artykułu o rodzajach urazów odcinka szyjnego: https://portal.abczdrowie.pl/urazy-kregoslupa-szyjnego. W przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia kręgosłupa, opisane przez Pana objawy są możliwe. Równie dobrze mogą wskazywać na tzw. „wypadnięcie dysku” w obrębie odcinka szyjnego. Szerzej o problemie w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wypadniecie-dysku-etiologia-objawy-sposoby-leczenia. Jeśli Pański stan się pogarsza i towarzyszą Panu nudności należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w POZ. Choć obecnie z uwagi na epidemię koronawirusa faktycznie leczenie jest utrudnione, to funkcjonują teleporady, lekarz rodzinny może również wystawić e-receptę i doradzić w kwestii dalszego postępowania. Najważniejsze, by nie bagatelizować towarzyszących Panu dolegliwości, być może konieczna będzie również konsultacja neurologa, ortopedy lub neurochirurga, którzy mogą zlecić tomografię lub RTG odcinka szyjnego. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.