Czy stres ma wpływ na kręgosłup?

Dzień dobry Chciałbym państwa zapytać czy długotrwałe utrzymywanie stresu silnych emocji może powodować wypadanie dysku w moim przypadku ten stan emocjonalny utrzymywał się przez długie miesiące i dokładniej opisując mój stan który trwał kilka dni nie mogłem chodzić ruszać nogami każdy ruch powodował ból w krzyżu pytanie takie kieruje do państwa gdyż czytając na różnych stronach internetowych gdzie źle pracujące mięśnie mogły ten problem spowodować za odpowiedz dziękuję i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pana założenie jest prawidłowe - napięcia emocjonalne i przewlekły stres powodują nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów ruchu i bóle kręgosłupa. Stałe, chronicznie podwyższone napięcie mięśniowe, które jest wywołanie stresem – ma wpływ przede wszystkim na mięśnie niezbędne do utrzymania prawidłowej postawy ciała. W takim przypadku mięśnie nie rozkurczają się w pełni, na tyle, ile powinny w normalnym, zdrowym funkcjonowaniu. To doprowadza do patologii narządu ruchu i odkształcenia sylwetki człowieka, a w niektórych wypadkach nawet do dyskopatii.

Na ból kręgosłupa pomaga przede wszystkim profilaktyka, a więc spokojny tryb życia i odpoczynek. Proszę nie zapominać o ruchu i wybrać sport, który angażuje mięśnie do pracy w równym rytmie, na przykład pływanie. Pomocne będzie także korzystanie z masaży i fizjoterapii – oczywiście pod okiem lekarza prowadzącego.

W naszych artykułach znajdzie Pan więcej informacji o wypadnięciu dysku:

https://portal.abczdrowie.pl/wypadniecie-dysku-etiologia-objawy-sposoby-leczenia,

https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.