Jakie są metody leczenia tego dysku?

Jakie sa metody operacyjnego leczenia wypadajacego dysku oraz mozliwe powiklania pooperacyjne.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno podjęcie decyzji o leczeniu operacyjnym, jak i sam wybór metody zależy od wielu czynników, w tym stopnia zaawansowania dyskopatii czy braku pozytywnych efektów zachowawczych metod leczenia (fizjoterapia, farmakoterapia).

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia oraz https://portal.abczdrowie.pl/wypadniecie-dysku-etiologia-objawy-sposoby-leczenia.

Metody chirurgiczne, obecnie stosowane, to: dysektomia mikroendoskopowa, laserowa dekompresja dysku, dysektomia klasyczna czy dysektomia pod kontrolą mikroskopu. Zarówno najnowsze metody leczenia przepukliny kręgosłupa, jak i te z powodzeniem stosowane od wielu lat niosą za sobą ryzyko powikłań. Oczywiście zależne jest ono od rodzaju zabiegu – np. w przypadku dysektomii mikroendoskopowej powikłania są rzadkością (ale może to być infekcja w przestrzeni międzykręgowej), a z kolei przy klasycznej dysektomii mogą się pojawić zrosty i bliznowce powstające wskutek usunięcia fragmentu dysku. Mogą one spowodować nawrót dolegliwości lub pojawienie się symptomów neurologicznych.

Odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/operacja-dyskopatii-wskazania-opis-zabiegu-powiklania.

Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich metod leczenia wraz z korzyściami płynącymi z danego zabiegu oraz ewentualnych powikłań. Ta kwestia należy do neurochirurga, który indywidualnie dobiera metodę leczenia dyskopatii, biorąc pod uwagę czas trwania choroby, zasięg spustoszeń, jakich dokonała czy dolegliwości doskwierające pacjentowi i stopień ich nasilenia.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/dretwienie-nog-powstawanie-przyczyny-postepowanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.