Czy te kłucia w pachwinie mają związek z pochwą?

Witam . Mam pytanie w sprawie ginekologicznej . Jestem mamą 3 dzieci i nie planuję powiekszenia rodziny , dlatego zabezpieczam się z mężem . Miesiączki mam co miesiąc punktualnie co 22 dni ..tydzień temu podczas stosunku z mężem odczuwałam dosyć mocny ból , od jakiegoś czasu musimy z mężem używać srodków nawilżających ponieważ mam suchość w pochwie , no a teraz miesiączka opuźnia mi się powinna być 1 grudnia , a od 2 lat zawsze była punktualnie . I to dziwne uczycie w podbrzuszu , przypominające delikatne ruchy dziecka w już zaawansowanej ciąży . Nie mam żadnych zabrudzonych opławów , niedawno odczuwałam ból w pachwinie jakby ukłucia . Czy te wszystkie objawy mogą mieć jakiś związek ? A jeśli tak co może to oznaczać ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ruchy w brzuchu, przypominające ruchy płodu, na wczesnym etapie ciąży są niewyczuwalne – nawet pod koniec I trymestru. Niemniej łatwo je pomylić z pracą jelit, gromadzeniem się i przesuwaniem w nich pęcherzyków powietrza, to jest gazów.

Z kolei dolegliwości bólowe podczas stosunków mogą wynikać ze słabego nawilżenia pochwy – jeśli ten problem dotychczas nie występował, to być może suchość pochwy ma związek z zaburzeniami hormonalnymi, np. hiperprolaktynemią, która to również może powodować zaburzenia cyklu, w tym oczywiście brak miesiączki. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/hiperprolaktynemia-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie.

O suchości pochwy przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-pochwy-jak-sobie-z-nia-radzic.

Zazwyczaj jednak brak miesiączki w okresie prokreacyjnym kobiety, która jest aktywna seksualnie wymaga przede wszystkim wykluczenia ciąży. Zachęcam zatem do wykonania testu ciążowego, a w przypadku negatywnego wyniku proszę niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem. Niezależnie od tego, czy przyczyną dolegliwości są zaburzenia hormonalne, konieczne jest wykonanie badań, w tym palpacyjnego oraz USG TV, by wykluczyć zmiany chorobowe w obrębie dróg rodnych (stany zapalny, polipy, mięśniaki i inne).

O przyczynach zaburzeń cyklu menstruacyjnego może Pani przeczytać w materiale dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.