Czy te leki na depresję powodują takie objawy?

Dzień dobry, po konsultacji z psychiatrą stwierdzono u mnie nerwicę oraz wczesne stadium depresji. Psychiatra przepisał mi Leki Seronil do stosowania rano oraz Cloranxen do stosowania wieczorem. W ciągu dnia mam problem ze skupieniem, odczuwam ciągłe zmęczenie, w nocy często zdarza mi się, że nie mogę spać. Rozmawiałem z kolegą, który ma podobne problemy, polecił mi stosowanie Modafinilu. Czy stosowanie wszystkich tych leków nie będzie toksyczne dla organizmu, bądź może mieć jakiś inny negatywny wpływ? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

lek Cloranxen, o którym Pan napisał, przyjmuje się tylko krótkotrwale z uwagi na jego silne działanie uzależniające. Nie wspomniał Pan od jak dawna stosuje Pan podany środek i w jakiej dawce, ale powinien być on wdrożony do leczenia na okres do 4 tygodni. Odwrotnie jest z preparatem Seronil, który należy przyjmować przez minimum 6 miesięcy. Złagodzenie objawów ubocznych następuje najczęściej po kilku tygodniach stosowania leku – a trzeba wiedzieć, że dolegliwości, które Pan wskazuje, czyli bezsenność i zmęczenie, występują u wielu chorych, częściej niż u 1 na 10 pacjentów. Przyjmowanie kolejnych substancji działających na ośrodkowy układ nerwowy w Pana przypadku powinno się odbywać wyłącznie po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

W Pana pytaniu brak też informacji odnośnie do podjęcia psychoterapii. Proszę pamiętać, że leczenie Pana chorób - depresji i nerwicy – powinno przebiegać dwiema równoległymi drogami. Pierwsza to farmakologia, druga to podjęcie psychoterapii, która często pozwala dotrzeć do przyczyn występowania poszczególnych objawów, jak i ich zrozumienia. Więcej informacji o psychoterapii znajdzie Pan pod tym linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez naszą redakcję i podobnymi pytaniami odnośnie do przyjmowanych leków:

https://portal.abczdrowie.pl/antydepresanty

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaki-lek-zamiast-cloranxen-na-leki-i-niepokoj,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-czasie-przyjmowania-seronilu-20mg-rano-moge-wziac-clonazepamum-tzf.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.