Czy te leki pomagają w stanach lękowych?

Chłopak (25 l.) leczy psychiatrycznie stany lękowe i depresję od paru miesięcy. Brał welafleksyne i ustabilizowało mu się (wróciły chęci życia, wiara, że może być lepiej). Tylko był problem ze snem. Stąd też chciał nowy lek by lepiej spać. Dostał mirtazapine. Czuje się po niej wyśmienicie, ale nie jest w stanie osiągnąć orgazmu. Codzienne próby nic nie dają i to go trochę drażni. Powoli też nawet zaczyna czuć, że nie potrzebuje w ogóle seksu. Oczywiście te inne pozytywne zmiany bardzo go cieszą, ale zastanawiamy się czy to normalne i czy już na zawsze? Przy Velaxinie nie było problemu. Dodam tylko, że odstawienie leku jego zdaniem odpada i on twierdzi, że chce je brać do końca życia i że lekarz powiedział, że nie ma przeciwwskazań.

Niestety zaburzenia wzwodu, spadek libido i innego rodzaju dysfunkcje seksualne to częste efekty niepożądane leków przeciwdepresyjnych. Proszę porozmawiać ze swoim psychiatrą, jeżeli działania uboczne będą w znacznym stopniu wpływać na komfort życia, być może konieczna będzie modyfikacja leczenia.

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Drogi Autorze oraz Droga Autorko,

leczenie farmakologiczne przynosi sporo ulgi i daję szansę na stabilne funkcjonowanie w codziennym życiu. Bardzo dobrym posunięciem było zadbanie o wizytę u psychiatry. Bez wątpienia zwiększona świadomość w temacie własnych problemów psychicznych to ogromny atut, który pomoże zwracać większą uwagę na psychikę w przyszłości. Innymi słowy - Twój partner podjął dobrą decyzję dla siebie w tej kwestii. To co również warte jest zauważenia to fakt Twojego wsparcia Autorko. Widać, że troszczysz się o Wasz związek i jesteś zaangażowana w tę relację z całych sił. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to prosta sprawa, dlatego wielkie gratulację.

Objawy, z którymi zmaga się Twój partner jak najbardziej mogą wynikać z przyjmowanych medykamentów. Zaburzenia w obszarze seksualnym są jednym z częstszych skutków ubocznych leków psychotropowych. Niekiedy jest to jedynie czasowy dyskomfort, chociaż bywa i tak, że przez cały okres kuracji występuje tego typu problem.

Zachęcam do ponownej wizyty u psychiatry i weryfikacji przyjmowanych leków. Bardzo możliwe, że zmiana w tym obszarze pozwoli na przywrócenie stabilności seksualnej, a co za tym idzie, zminimalizuje się frustracja z braku orgazmu oraz zwiększy ochota na seks.

Życzę Wam dużo zdrowia i rozwiązania problemu!

Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/AnnaKasprzakPsycholog