Czy te problemy z koncentracją wskazują na konieczność wizyty u specjalisty?

Mam duże problemy z koncentracją, z łapaniem uwagi. Nie potrafię się skupić na 1 zadaniu i mimo, że wyłączam telefon, komputer i inne rozpraszacze, to mi wystarczy nawet jakiś długopis czy własne myśli, to mnie już rozprasza. Próbowałem techniki pomodoro, wyznaczanie czasów skupienia itp. W Liceum to nie był problem, ale zacząłem studia i prace weekendową i nie mogę już robić np. notatki z 1 tematu 8 godzin... Ten problem dotyka powoli wszystkich sfer mojego życia, a nie potrafię sobie już sam pomóc. Czy powinienem udać się do specjalisty? Jeśli tak to do jakiego? Trochę głupio jest mi przyznać, że nie potrafię samemu poradzić sobie z problemem.

Witam Pana,

niekiedy w procesie rozwojowym pojawiają się trudności, które powodują dekompensację w różnych sferach i na różnych płaszczyznach, w związku z tym, w tych sytuacjach mamy tysiące niepożądanych, negatywnych myśli, treść tych myśli aktywizuje określone emocje, które uwarunkowane są biologicznie; strach i złość - są istotne, ponieważ sterują układem współczulnym, wskutek tego pojawiają się dolegliwości somatyczne - niepożądane doznania w ciele; szybkie bicie serca, ucisk w klatce piersiowej, problemy gastryczne, takie symptomy, które mogą być wskaźnikiem różnych chorób, jednak mają podłoże psychogenne, czyli przyczyną są czynniki psychiczne, funkcje poznawcze mogą być mniej przystosowane do przyswajania wiedzy - deficyt uwagi i koncentracji, pomimo dużego wysiłku - nauki. W takim przypadku zalecana jest szczegółowa diagnostyka i ewentualne leczenie w Poradni Zdrowia Psychicznego; wskazana jest konsultacja psychiatryczna, psychologiczna, w takiej sytuacji nie można poradzić sobie samemu, nie zawsze każdy człowiek sam może stwierdzić, że potrzebuje pomocy, że coś jest nie tak? Zachęcam do skorzystania z pomocy specjalistów.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś