Czy te zmiany mogą odpowiadać za zawroty głowy?
Witam od kilku miesięcy mam zawroty głowy lekarz skierował mnie na RTG kręgów szyjnych oto opis: Drobne zmiany zwyrodnieniowe w postaci wyostrzeń i sklerotyzacji przednio- dolnych krawędzi trzonów kręgów. Co oznacza ten opis? Czy te zmiany mogą odpowiadać za zawroty głowy?

KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym jak najbardziej mogą odpowiadać za dolegliwości różnego rodzaju, w tym zawroty głowy, bóle karku i szyi, sztywność mięśni i drętwienie rąk itd. Więcej dowie się Pani z naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-kregoslupa-szyjnego.
Zwyrodnienia kręgosłupa oraz sklerotyzacja to zmiany postępujące niekiedy latami. Najczęściej, dopóki nie są nasilone, nie dają większych objawów bólowych, a wiążą się ze swoistego rodzaju „zużywaniem się” kręgosłupa. Zatem charakterystyczne jest nasilanie się dolegliwości ze strony kręgosłupa wraz z wiekiem. Dodatkowe czynniki, które mogą pogłębiać problem z układem ruchu, to: nadwaga, siedzący tryb życia, osteoporoza, niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej.
Leczenie obejmujące tego typu choroby kręgosłupa to leczenie zachowawcze, polegające na rehabilitacji oraz farmakoterapii. Natomiast w przypadku podejrzenia choroby zwyrodnieniowej wskazane jest poszerzenie diagnostyki o tomografię komputerową lub badanie MRI. Być może zainteresuje Panią również ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-szyjny.