Czy te zmiany mogą odpowiadać za zawroty głowy?

Witam od kilku miesięcy mam zawroty głowy lekarz skierował mnie na RTG kręgów szyjnych oto opis: Drobne zmiany zwyrodnieniowe w postaci wyostrzeń i sklerotyzacji przednio- dolnych krawędzi trzonów kręgów. Co oznacza ten opis? Czy te zmiany mogą odpowiadać za zawroty głowy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym jak najbardziej mogą odpowiadać za dolegliwości różnego rodzaju, w tym zawroty głowy, bóle karku i szyi, sztywność mięśni i drętwienie rąk itd. Więcej dowie się Pani z naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-kregoslupa-szyjnego.

Zwyrodnienia kręgosłupa oraz sklerotyzacja to zmiany postępujące niekiedy latami. Najczęściej, dopóki nie są nasilone, nie dają większych objawów bólowych, a wiążą się ze swoistego rodzaju „zużywaniem się” kręgosłupa. Zatem charakterystyczne jest nasilanie się dolegliwości ze strony kręgosłupa wraz z wiekiem. Dodatkowe czynniki, które mogą pogłębiać problem z układem ruchu, to: nadwaga, siedzący tryb życia, osteoporoza, niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej.

Leczenie obejmujące tego typu choroby kręgosłupa to leczenie zachowawcze, polegające na rehabilitacji oraz farmakoterapii. Natomiast w przypadku podejrzenia choroby zwyrodnieniowej wskazane jest poszerzenie diagnostyki o tomografię komputerową lub badanie MRI. Być może zainteresuje Panią również ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-szyjny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.