Jakie aktywności można wykonywać przy drobnych zmianach zwyrodnieniowych szyi?

Jakie aktywności można wykonywać przy drobnych zmianach zwyrodnieniowych w szyji.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

to zależy jakiego rodzaju są to zwyrodnienia i jakie dolegliwości bólowe dają – generalna zasada mówi jednak o tym, że aktywność fizyczna w przypadku problemów z kręgosłupem jest dopóty bezpieczna, dopóki nie wywołuje bólu. Natomiast o tym, jakiego rodzaju ćwiczenia są wskazane, a jakie mogą być potencjalnie szkodliwe powinien zadecydować fizjoterapeuta po zapoznaniu się z wynikami badań pacjenta oraz dokonując badania fizykalnego.

Jeżeli chodzi o ćwiczenia usprawniające odcinek szyjny kręgosłupa, to zaleca się ćwiczenia rozluźniające napięte mięśnie tych okolic oraz rozciągające. Przykładowe ćwiczenia znajdzie Pan w naszym artykule: https://uroda.abczdrowie.pl/cwiczenia-wzmacniajace-kregoslup-szyjny.

Warto pamiętać, że rehabilitacja kręgosłupa szyjnego to nie tylko aktywność fizyczna, ale też codzienna dbałość o kręgosłup, związana z prawidłową postawą ciała zarówno podczas chodzenia, jak i siedzenia, a także unikanie stresu oraz wybór odpowiedniego materaca w łóżku oraz poduszki. Więcej o zwyrodnieniach kręgosłupa szyjnego dowie się Pan z materiału dostępnego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-kregoslupa-szyjnego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.