Jak leczyć silne bóle kręgosłupa u 32-latki?

Witam. Miesiąc temu przy podnoszeniu się z pozycji leżącej dostałam bólu kregosłupa id tamtej pory borykam się z okropnym bulem. Wykonałam rtg kregosłupa wynik wykazał początkowe zmiany zwyrodnieniowe w postaci dziabastych wyostrzeń krawedzi trzonów . Zwężenie tarczy m-k L5/s1. W dolnym odcinku zaznaczone objawy baastrupa. Aktóalnie dostaje zastrzyki Olfen 75 ale od wczoraj mam bóle kregosłupq w odcinku szyjnym jest to bół ciqgnocy do tyłu potylicy czy to może też świadczyć o zwyrodnieniu? Mam skierowanie na rezonas magnetyczny dolnej parti kregosłupa czy gurną w takim razie też powinnam zrobić. Ostatnio mam bardzo dużo stresu zauważyłam że te bółe w szyji zaczeły się pod wpływem silnego zdenerwowania takjaby ktoś napinał mi mocno mieśnie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jest prawdopodobne, że zmiany zwyrodnieniowe są obecne u Pani również w kręgosłupie szyjnym – warto wykonać badanie MRI po uprzedniej konsultacji z ortopedą czy też neurologiem. Możliwe dolegliwości ze strony górnego odcinka kręgosłupa mogą być także spowodowane przewlekłym stresem lub wynikać z naciągnięcia mięśni, więzadeł lub nieprawidłowej pozycji zajmowanej przy komputerze, telewizorze bądź za biurkiem. To może powodować przeciążenia mięśni, które w wyniku naprężania prowadzą do uszkodzenia krążków międzykręgowych. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zwyrodnienie-kregoslupa-szyjnego.

Nadmierne napięcie mięśniowe, które Pani opisuje, może zostać zniwelowane przy pomocy farmakoterapii – neurolog może zadecydować o wdrożeniu leczenia farmaceutykami. Również cenna może okazać się pomoc fizjoterapeuty oraz zabiegi w gabinecie masażu. Domowe sposoby na ukojenie takiego bólu to przede wszystkim ćwiczenia, które wpływają pozytywnie na nadmierne napięcie mięśniowe i rozluźniają sztywne stawy kręgosłupa. Jeśli jest Pani zainteresowana, to kilka przykładowych ćwiczeń fizycznych odnajdzie Pani w naszym artykule: https://uroda.abczdrowie.pl/cwiczenia-wzmacniajace-kregoslup-szyjny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.