Czy to wynik przeciążenia?

Witam, jestem mamą 2latka. Przy częstym noszeniu dziecka bolą mnie plecy na wysokości lopatek . Czy to wynik przeciążenia? Dodam że jest drobnej budowy. Mam 168 cm wzrostu przy wadze 52 kilogramów.
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Trening na zdrowy kręgosłup

Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, jeśli dolegliwości pojawiają się w trakcie lub bezpośrednio po podniesieniu dziecka, to niewykluczone, że przeciąża Pani kręgosłup, co skutkuje bólem w odcinku piersiowym. Niestety dolegliwości związane z kręgosłupem są często skutkiem wielu lat zaniedbań – nieodpowiednia postawa ciała, ignorowanie sygnałów wysyłanych przez kręgosłup, brak aktywności fizycznej, niewłaściwe podnoszenie ciężarów i schylanie się. To często prowadzi do chorób zwyrodnieniowych. Oczywiście wizyta u ortopedy oraz wykonanie badań diagnostycznych, takich jak np. tomografia komputerowa, mogą pomóc w ustaleniu innych możliwych przyczyn schorzeń kręgosłupa (jak np. wady w budowie). Więcej o czynnikach mających wpływ na powstawanie przeciążeń w kręgosłupie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-czynniki-maja-wplyw-na-powstanie-przeciazen-kregoslupa. W wielu sytuacjach, gdy bóle nie są nasilone i nie uniemożliwiają normalnego funkcjonowania, można zatrzymać proces zwyrodnienia. W Pani przypadku możliwą przyczyną dolegliwości jest niewłaściwa postawa ciała podczas podnoszenia dziecka. Inne możliwe zaniedbania w tym odcinku kręgosłupa wynikają np. z nieprawidłowej pozycji podczas siedzenia i nadmiernego wychylania się do przodu. By zniwelować te dolegliwości należy na nowo nauczyć się poruszania oraz podnoszenia ciężarów. Na pewno pomocna będzie również rehabilitacja – wykwalifikowany fizjoterapeuta nie tylko pomoże, np. naklejając taśmy (kinesiotaping), lub przyniesie ulgę za pomocą masażu, ale też powie, jakie ćwiczenia fizyczne należy wprowadzić, by wzmocnić mięśnie oraz jak postępować na co dzień i jakich aktywności fizycznych zdecydowanie unikać. Polecam również nasz artykuł, w którym odnajdzie Pani ćwiczenia, które wspomogą funkcjonowanie kręgosłupa piersiowego i wpłyną pozytywnie na jego stan: https://uroda.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-kregoslup-piersiowy-charakterystyka-mobilizujace-wzmacniajace-rozciagajace. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty