Kość krzyżowo-lędźwiowa ułożona poziomo a ćwiczenia na siłowni

Witam. Moim problemem jest : Kość krzyżowo lędzwiowa ułożona poziomo. Proszę mi powiedzieć czy mogę ćwiczyć na siłowni podnosząc ciężary, czy mogę uprawiać sporty walki? Lekarz w szpitalu powiedział że nie mogę grać w piłkę więc już nie wiem co mogę. Czy ta wada jest do wyleczenia?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wczesne rozpoznanie – jakkolwiek trudne – jest bardzo ważne, ponieważ pozwala rozpocząć leczenie, które zapobiega rozwinięciu się zniekształceń. Leczenie polega na niedopuszczeniu do zniekształceń przez: odciążenie kręgosłupa we wszystkich okresach choroby (wykluczone siedzenie i stanie, leżenie w bezruchu i rozciąganie kręgosłupa trwające czasem latami), stosowanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie (według indywidualnych zaleceń) – mające na celu poprawę postawy, jednak nie likwidujące choroby i zmian z nią związanych, wykonywanie ćwiczeń oddechowych, rozluźniających i masażu. Najważniejsze jest utrzymywanie kręgosłupa w odpowiednich pozycjach zapewniających podparcie w miejscach najbardziej narażonych na deformacje. Zapobiega to pogłębianiu się klinowatego zniekształcenia chorobowo zmienionych kręgów i powiększaniu kifozy piersiowej. W bardziej zaawansowanych zmia­nach stosuje się również gorsety ortopedyczne.
Ćwiczenia gimnastyczne, specjalnie dobrane i wykonywane pod ścisłym nadzorem specjalistów mają na celu: zapobieganie zniekształceniu, wzmocnienie osłabionych mię­śni, zwiększenie ruchomości i elastyczności kręgosłupa, poprawienie postawy i ogólnej sprawności fizycznej. Muszą one być prowadzone systematycznie. W okresie wykonywania ćwiczeń wykluczone jest siedzenie i stanie przez długi czas a także przeciążanie kręgosłupa np przy podnoszeniu ciężarów.
W przypadkach nasilonych dolegliwości bólowych należy zapewnić odciążenie chorobowo zmienionego odcinka kręgosłupa. Dopiero po ustąpieniu lub zmniejszeniu dolegliwości bólowych rozpoczyna się ćwiczenia. Wyniki leczenia zależą od wczesnego rozpoznania i odpowiedniego postępowania usprawniającego, które zapobiega powstawaniu nieodwracalnych zniekształceń trzonów kręgowych.
Utrwalenie się zmian chorobowych w kręgosłupie, poza znaczną deformacją postawy, może mieć wpływ na inne części układu kostnego (miednicę, stawy biodrowe), co z kolei zmniejsza ogólną wydolność i sprawność organizmu.
Wskazane jest pływanie i uprawianie ćwiczeń na brzuchu – tzw. nożyce rękami i „delfinki”. Choremu przeciwwskazane jest bezwzględnie siedzenie, dłuższe stanie, a nawet długie chodzenie.