Dlaczego od miesiąca bolą mnie lędźwie?

Witam . Od miesiąca borykam się z bólem w okolicy lędźwiowo krzyżowej kręgosłupa. Próbowałem maści przeciwzapalnych diprifil , przeciwbólowych bengay , tabletech rozkurczowych na receptę, ćwiczeń na pogłębioną lordozę kręgosłupa i przy bólach lędźwiowych. 5 raz w życiu to samo . Wizyty u lekarza RTG lekka skolioza .Przewlekle, kłóte , rwące, przeszywające i czasami narastajace bóle przy wstawaniu , siedzeniu , chodzeniu , kichaniu , kaszleniu i ogólnie przy każdym ruchu gdzie muszą lędźwie pracować np zakładaniu botów czy skarpet. Lekkie ukojenie przy leżeniu z podkurczonymi nogami. Bóle przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu. Proszę o poradę . Słyszałem o zastrzykach na silne stany zapalne ale narazie lekarz nie chce mi tego przepisać. Co można zrobić w takiej sytuacji? Paweł pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dolegliwości kręgosłupa w odcinku lędźwiowym mogą mieć związek z tzw. bólami mechanicznymi, wynikającym z urazów, ale też nadmiernych przeciążeń kręgosłupa czy niehigienicznego trybu życia (to jest brak dbałości o kręgosłup, brak aktywności fizycznej, długotrwałe siedzenie, niewłaściwa dieta). Wieloletnie zaniedbania mogą prowadzić do zwyrodnień – dyskopatii, dającej niekiedy silne objawy bólowe. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/bole-kregoslupa-w-odcinku-ledzwiowym.

W przypadku chorób krążka międzykręgowego badanie RTG nie jest wystarczające – daje ono pogląd o ogólnym stanie kręgosłupa, ale nie pokazuje patologii w obrębie dysku, stąd też wykonane przez Pana badanie mogło nie dać odpowiedzi na pytanie o przyczynę bólu. Nie napisał Pan u jakiego lekarza trwa leczenie – warto wybrać się do ortopedy, który po przeprowadzeniu badania fizykalnego i zebraniu wywiadu zadecyduje o dalszej diagnostyce – np. tomografii komputerowej, a nawet MRI. Także ortopeda wdraża odpowiednie leczenie – nie zawsze konieczne są zastrzyki przeciwzapalne, niekiedy wystarcza właściwie dobrana farmakoterapia oraz rehabilitacja. O leczeniu chorób dolnego odcinka kręgosłupa przeczyta Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-kregoslupa-ledzwiowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.