Czy tego typu objawy są normalne?

Dzień dobry, Ostatnio zmieniłam tabletki sylvie 20 (21 7) na drovelis (24 4). Dzisiaj przyjęłam 18 tabletkę czynna, ale od jakiegoś czasu zauważyłam że moja prawa pierś się powiększyła, a obie piersi stały się tkliwe i występował ból. Tabletki przyjęłam bez 7 dniówek przerwy, nie wystąpiło krwawienie z odstawienia oraz na ten moment nie pojawiło się równie plamienie. Czy opisane objawy i brak plamienia jest normalny?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro pominęła Pani siedmiodniową przerwę, to naturalne, że nie pojawiło się krwawienie z odstawienia. Brak plamień również nie jest niczym niepokojącym. Choć jest to jeden z częściej występujących działań niepożądanych, to jego występowanie jest kwestią indywidualną i nie u każdej kobiety takie plamienia w środku cyklu się pojawiają.

Bardzo możliwe, że dolegliwości bólowe w obrębie piersi wynikają ze zmiany tabletek antykoncepcyjnych. Producent tabletek Drovelis wspomina, że jednym ze skutków ubocznych może być ból oraz obrzęk piersi. Jeśli objawy te będą się utrzymywały, to warto poruszyć tę kwestię z lekarzem prowadzącym.

Podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-bol-i-tkliwosc-piersi-moze-byc-skutkiem-stosowania-tabletek-vines,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-bol-piersi-jest-normalnym-objawem-podczas-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pieczenie-pochwy-i-bole-piersi-przy-stosowaniu-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.