Czy ten antybiotyk w ciąży może być toksyczny dla płodu?

Dzień dobry, jestem w 12 tygodniu ciąży i mam problem z oddawaniem moczu (mijają zupełnie się zatrzymała ale nerki pracują prawidłowo. Przebywam w szpitalu i otrzymuje dożylnie Biopraxon. Boje się o moje dziecko. Czy przyjmowanie tego antybiotyku jest bardzo toksyczne dla dziecka? Czy ciaza może być zagrożona? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. Daga

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Biotraxon zawiera ceftriakson, który może być stosowany w ciąży tylko wówczas gdy korzyści płynące z niego przewyższają ewentualne zagrożenia dla płodu. W praktyce oznacza to, że jeżeli zaistnieje taka konieczność, antybiotyk można podać ciężarnej. O cefalosporynach może Pani przeczytać w naszym artykule antybiotyków: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-antybiotykow.

Sądzę, że w przypadku infekcji bakteryjnej i zatrzymania mikcji nie ma wątpliwości co do konieczności zastosowania takiego leczenia. Jeżeli znajduje się Pani w szpitalu, to z pewnością zarówno ginekolog, jak i nefrolog podjęli tę decyzję po wnikliwym zapoznaniu się z Pani sytuacją oraz wynikami badań. Nie ma więc powodu do obaw. Znacznie bardziej niebezpieczna jest sama infekcja bakteryjna – stanowi zagrożenie zarówno dla Pani, jak i dla rozwijającego się płodu, dlatego bezwzględnie należy ją leczyć. Więcej o infekcjach dróg moczowych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-drog-moczowych-podstawowe-informacje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.