Czy zakażenie bakteryjne jest groźne dla ciąży?
Dzień dobry. Jestem w ciąży, początek 10 tyg. Chciałam zapytać, czy zakażenie bakteryjne, które zostało powtierdzone w badaniu posiewowym moczu może zagrażać dziecku ? Jeśli tak to jakie moga być tego skutki i czy one mogą być widoczne na usg czy dopiero po porodzie ? Czytałam o zakażeniu wewnatrzmacicznym ,czy mogą je powodować infekcje intymne ?

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
tak, infekcje bakteryjne w ciąży mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się płodu i prowadzić do poronienia lub porodu przedwczesnego, a nawet obumarcia płodu w macicy.
Oczywiście nie oznacza to, że każda infekcja bakteryjna może prowadzić do groźnych powikłań, ale z uwagi na wysokie ryzyko, wspomniane wcześniej, infekcji bakteryjnych dróg moczowych i pochwy nie należy bagatelizować.
O zagrożeniach, ale także objawach i leczeniu infekcji w ciąży dowie się Pani więcej z naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/niespecyficzne-uplawy-w-ciazy-zagrozenia-przyczyny.
Jeżeli infekcja dróg moczowych została wykryta wcześnie, a u pacjentki wdrożono leczenie, to nie ma powodu do obaw. Proszę skrupulatnie zażywać antybiotyk, a po zakończonym leczeniu ponownie wykonać badanie moczu oraz posiew z pochwy (jeśli doskwierała Pani również infekcja bakteryjna pochwy). W przypadku wyleczenia infekcji dziecku oraz ciąży nie powinno zagrażać żadne niebezpieczeństwo – proszę pamiętać, że ciężarne są szczególnie narażone zarówno na infekcje pochwy różnego pochodzenia, jak i infekcje dróg moczowych, natomiast zarówno wizyty ginekologiczne, jak cykliczne badania pozwalają na wczesne wykrywanie infekcji i skuteczne leczenie.
Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zmniejszyc-ryzyko-infekcji-intymnych-w-ciazy.