Czy ten cień to może być rak?
U mojego 74 letniego taty na RTG płuc wyszedł owalny cień o średnicy 10 mm na obwodzie środkowego pola płuca lewego. Poza tym pola płucne bez zagęszczeń ogniskowych. Czy to może być rak. Agnieszka lat 43

MĘŻCZYZNA, 74 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie,
określenie "cień owalny" kryje za sobą wiele różnych rozpoznań i jest określeniem radiologicznym. Podczas badania RTG nie jest jednak możliwe wykrycie charakteru zmiany, dlatego wynik ten wymaga dalszej diagnostyki.
Takie rozpoznanie nie potwierdza więc ani nie wyklucza choroby nowotworowej. Wynik ten powinien zostać poddany analizie lekarza, który dane badanie zlecił bądź wykonywał, zna historię medyczną pacjenta oraz jego stan zdrowia. To on określi dalsze postepowanie. Życzymy dużo zdrowia!
Poniżej umieszczamy linki do podobnych pytań naszych użytkowników:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rtg-pluc-i-cien-na-plucu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/owalny-cien-w-rtg-pluc, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozproszone-cienie-guzkowe-i-pasmowate-w-wyniku-rtg-pluc.