Czy ten krem bardzo mi zaszkodził?

Witam, stosowałam maść expigment 4% na kolana i pod kolanami, bo mam je bardzo ciemne. Dopiero dziś przeczytałam że hydrochinon jest zakazany i bardzo niebezpieczny. Stosowałam go 3 tygodnie. Czy coś może mi się stać,? Czy sobie bardzo zaszkodziłam ?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Kosmetyki zawierające w swoim składzie hydrochinon zostały uznane za szkodliwe dla skóry oraz całego organizmu, a w następstwie tego wycofane ze sprzedaży w Unii Europejskiej (hydrochinon może być wykorzystywany tylko w salonach kosmetycznych, jako składnik sztucznych paznokci, ale w bardzo małym stężeniu). Uważa się, że preparaty z hydrochinonem mogą podrażniać naskórek, a nawet przyczyniać się do rozwoju raka skóry.

Dlatego bardzo istotne, czy zauważyła Pani jakieś niepokojące zmiany na skórze po zastosowaniu maści. Jeśli tak, proszę nie zwlekać, ale udać się na konsultację do dermatologa. Jeśli nie widzi Pani żadnych zmian, ale mimo wszystko to Panią niepokoi, to zachęcamy, by poradzić się lekarza rodzinnego w tej sprawie.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami traktującymi o sposobach na przebarwienia skórne:

https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-przebarwienia-co-warto-wiedziec

https://uroda.abczdrowie.pl/usuwanie-przebarwien

Polecamy również zapoznać się z podobnym pytaniem, na które odpowiedział lekarz:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-krem-z-hydrochinonem-moze-spowodowac-odbarwienie-skory

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.