Czy mam stosować ochronę UV w tej sytuacji?

Witam Po stosowaniu maści z kwasem azelainowym na twarzy zaczęły pojawiać się białe plamy.Maść już odstawiłem 3 tygodnie temu ,czy konieczna jest ochrona UV oraz jakieś maści na likwidację plam,jeśli tak to jakie? Czy zejdą one samoistnie?Czy po odstawieniu acne derm mogę używać inne maści na trądzik bez obaw o pogorszenie odbarwień? Słyszałem ,że brak ochrony takich plam może powodować ich rozszerzenie czy to prawda ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV jest potrzebna zawsze – i nie tylko latem, ale również jesienią czy zimą. Promieniowanie UV przyczynia się do szybszego starzenia się skóry, powoduje przebarwienia, ale też może stać się przyczyną rozwoju nowotworu skóry. Tak więc możemy bez zastanowienia odpowiedzieć, że tak – a w przypadku Pana dolegliwości skórnych, czyli przebarwień jest to wręcz konieczne.

Białe plamy po zastosowaniu maści z kwasem azelainowym to jedno z rzadszych skutków ubocznych – dotyczy głównie osób z ciemną karnacją.

W celu pozbycia się odbarwień skóry, należy najpierw udać się na konsultację do dermatologa. Specjalista oceni zmiany i zaproponuje terapię (sposób leczenia jest uzależniony od czynników sprawczych). Być może potrzebne będzie specjalistyczne leczenie, jak laseroterapia czy mikronakłuwanie skóry.

Tu znajdzie Pan więcej informacji o preparacie, który Pan stosował oraz dolegliwości skórnej:

https://portal.abczdrowie.pl/acne-derm

https://uroda.abczdrowie.pl/acne-derm

https://parenting.pl/biale-plamy-na-skorze-zobacz-co-oznaczaja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.