Czy ten niedosłuch może mieć związek z tarczycą?

"Niedosłuch dziecka a tarczyca u matki" Witam ! Przed zajściem w ciąże wynik mojego TSH wynosił 4,2. Z uwagi na to że starałam się o ciąże lakarz rodzinny przepisał euthyrox 50. Po miesiącu przyjmowania leku wynik spadł i oscylował wokół 1-1,5. Zaszłam w ciąże i lekarz zalecił kontynuowanie wyżej wspomnianej dawki i taką przyjmowałam. Niestety nikt nie skierował mnie do endykronologa. Wykonywałam badanie tsh w czasie ciąży trzykrotnie. Na począku 1 trymestru wynik 1.8, w 2 trymestrze 2,18 a w trzecim 1,0. Synek urodził się z niedosłuchem odbiorczym umiarkowanego stopnia. Ciągle zastanawiam się czy mogło mieć to związek z tarczycą

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że wystąpił u Pani dziecka problem związany ze słuchem. Na pewno sytuacja taka wymaga dalszych badań i konsultacji lekarskich.

Przyczyn niedosłuchu u nowonarodzonych dzieci może być wiele, ale najważniejszym jest fakt, że wczesne wykrycie problemu oraz właściwe wdrożenie leczenia daje możliwość całkowitego wyleczenia wady.

Problemy ze słuchem mogą wynikać między inny z takich czynników, jak: wcześniactwo, choroby matki w czasie ciąży (zwłaszcza te zakaźne), farmakoterapia, choroby wirusowe, czy wady rozwojowe płodu.

Istotnym jest, że najbardziej niebezpieczne uszkodzenie zmysłu słuchu występują w pierwszym trymestrze ciąży.

Biorąc pod uwagę historię Pani ciąży, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na zadane pytanie. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że wartość hormonów tarczycy oraz przyjmowanie syntetycznych preparatów podczas ciąży mogło przyczynić się do rozwoju niedosłuchu u Pani dziecka.

Zalecamy, zatem w razie wątpliwości konsultację z lekarzem endokrynologiem oraz neonatologiem. Specjalista będzie mógł rozwiać Pani wątpliwości.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://parenting.pl/niedosluch-u-niemowlat

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-sluchem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.