Czy ten poziom bilirubiny jest nieprawidłowy?

Czy podwyższony poziom Bilirubiny całkowitej (19.4 umol/l przy normie do 17.0) jest powodem do niepokoju przy prawidłowych wynikach ALAt, ASpAt, Alfa-Amylazy, Fosfatazy zasadowej, g-Glutamylo-transpetydazy?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wyniki badań warto skonsultować z lekarzem prowadzącym, który po przeprowadzeniu wywiadu zdecyduje o ewentualnej dalszej diagnostyce. Proszę pamiętać, że każde wyniki należy rozpatrywać bezpośrednio w danym kontekście życia pacjenta, w tym przede wszystkim w odniesieniu do objawów, które są przez niego zgłaszane. Podwyższony poziom bilirubiny może być przykładowo rezultatem przyjmowania niektórych leków. Jak rozumiem pozostałe badania krwi zostały wykonane właśnie w celu znalezienia ewentualnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

Z pewnością należy zastanowić się nad diagnostyką zespołu Gilberta. Jest to łagodna choroba, która ma podłoże genetyczne. Nierzadko nie daje ona żadnych zewnętrznych dolegliwości i najczęściej jej wykrycie dokonuje się przypadkiem. Najbardziej zauważalnym objawem, który może, lecz nie musi wystąpić, to okresowa żółtaczka. Skuteczną metodą diagnozy zespołu Gilberta jest test genetyczny analizujący genotyp UGT1A1.

Więcej w podanym temacie przeczyta Pan w innych pytaniach zadanych przez naszych czytelników:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-prawidlowe-normy-alat-aspat-i-bilirubiny-calkowitej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zespol-gilberta-a-badanie-bilirubiny,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podwyzszony-poziom-bilirubiny-i-wyniki-badania-krwi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania

diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.