Czy ten test ciążowy może się mylić?

Witam!Mam problem od 2 lat staramy się z mężem o dziecko jednak przy cukrzycy typ 1 i niedoczynnosci tarczycy jest ciężko zaznaczając że cukrzyca 6.9 Hba1c a tarczyca pod stała kontrolą endokrynologiczna ostatnio była wyrównana .Miesiaczki nie mam od 1,5 miesiąca czy test ciążowy który wykonałam pare razy może się mylić ???

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie, raczej nie ma takiej możliwości. Obecnie testy ciążowe są testami o wysokiej czułości oraz skuteczności, natomiast jeśli wykonała Pani już kilka testów ciążowych i wszystkie wskazały wynik negatywny, to prawdopodobieństwo pomyłki jest właściwie zerowe. Jeśli Pani chce, to można wykonać test z krwi na oznaczenie poziomu gonadotropiny kosmówkowej – hormonu, którego poziom sukcesywnie rośnie już kilka dni od zapłodnienia. Badanie wykonane w laboratorium nie pozostawi żadnych wątpliwości. Natomiast warto wiedzieć, że poza tak prozaicznymi przyczynami zaburzeń cyklu miesiączkowego, jak: stres, przebyte infekcje itp. brak menstruacji może być spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, w tym wynikającymi z niedoczynności tarczycy (np. za wysoki poziom prolaktyny). Najlepszym wyjściem w tej sytuacji byłoby umówienie się na wizytę do specjalisty z zakresu ginekologii endokrynologicznej. Po wykluczeniu innych nieprawidłowości, lekarz może zlecić badania hormonalne, które powinny wskazać przyczynę braku menstruacji, jeśli leży ona w zaburzeniach hormonalnych. Tutaj obszerna opinia naszego specjalisty, zachęcam do wnikliwej lektury: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-wywolane-zaburzeniami-hormonalnymi. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.