Czy mimo wszystko ten test może się mylić?

Witam, Mój okres waha się między 28-36 dni, zwykle jest to 31-32 dni. Dzisiaj mija 36 dzień, a okresu brak. Brak również objawów, poza lekkimi minutowymi bólami podbrzusza rano, śluzu również brak. Uprawiałam stosunek z prezerwatywą 6 lipca i wszystko było jak zawsze okej. Od miesiąca pracuje przez co mój tryb życia się zmienił (mniej snu, zmęczenie, jedzenie mniej i rzadziej) wysokie temperatury. Wczoraj tj 29 lipca zrobiłam test, który wyszedł negatywny (zrobiony wieczorem, jednak wydaje mi się że to odpowiedni czas). Czy mimo wszystko test może się mylić, a może inne czynniki miały wpływ i po prostu trzeba czekać aż okres się pojawi? Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli test ciążowy został wykonany po 23 dniach od stosunku, to prawdopodobieństwo pomyłki można wykluczyć – zatem nie musi się Pani obawiać ciąży. Jeśli ma Pani wątpliwości, to ten artykuł powinien je rozwiać: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonac-test-ciazowy-wskazowki-wynik-rodzaje-i-ceny-testow.

Natomiast brak menstruacji może mieć wiele przyczyn – jedną z nich sama Pani wskazała, to jest zmiana trybu życia, nieregularne posiłki (więc zmniejszenie ich kaloryczności także), stres, zmęczenie. Te czynniki mogą zaburzać równowagę hormonalną organizmu i w konsekwencji prowadzić do opóźnienia menstruacji. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/brak-miesiaczki.

Natomiast trudno odpowiedzieć na pytanie, czy powinna Pani czekać na krwawienie – jeżeli jednak po 36. dniu miesiączka nie występuje, warto skonsultować to z ginekologiem. Niekiedy przyczyny braku menstruacji nie są błahe i wymagają leczenia, dlatego warto to wziąć pod uwagę.

Być może pomocny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyspieszyc-okres.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.