Czy ten wynik bhcg oznacza zapłodnienie?

Dzień dobry. Mam pytanie: podczas nietypowego okresu, po przyjęciu antykoncepcji awaryjnej Escapelle (z powodu prawdopodobieństwa przeniesienia nasienia na dłoni) oraz stałym przyjmowaniu przeze mnie doustnej antykoncepcji Daylette, zrobiłam test HCG total z krwi - wynik 1,10. Było to około 25 dni od "zdarzenia". Od tamtej pory jedyny kontakt, jaki miałam z partnerem, to wspólny sen "na łyżeczkę" - nie było wytrysku, oboje mieliśmy bieliznę, a ja jeszcze dodatkowo podpaskę. Czy wynik HCG 1,10 w tym przypadku oznacza zapłodnienie? (Czytałam o tym na wielu forach) Czy pozycja "na łyżeczkę" mogła doprowadzić do zapłodnienia, a nie, tak jak myślałam, ewentualne przeniesienie spermy na dłoni 25 dni przed testem HCG? Zaznaczę, że podczas tamtego "zdarzenia" antykoncepcja dosutna nie działała jeszcze w pełni, a nie było dodatkowego zabezpieczenia. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wynik poniżej 5mlU/ml wskazuje brak ciąży, zatem nie ma Pani powodu do obaw. Zwłaszcza, że przyjmuje Pani antykoncepcję hormonalną, a po ryzykownym zbliżeniu zastosowała Pani antykoncepcję postkoitalną. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Zarówno bliskość fizyczna z partnerem, jak i brak ejakulacji w pobliżu dróg rodnych wskazują jasno, że nie mogło dojść do zapłodnienia. Ponadto dla plemników bielizna jest barierą nie do pokonania, zatem nie ma możliwości nieplanowanej ciąży w opisanej przez Panią sytuacji. Przeniesienie spermy na dłoni i zapłodnienie kobiety tym sposobem również należy brać pod uwagę w rozważaniach czysto teoretycznych – w praktyce niezmiernie rzadko do tego dochodzi, gdyż musiałyby zaistnieć szczególne warunki, które pozwoliłyby plemnikom na przeżycie.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.