Czy w wyniku tej sytuacji zapłodnienie jest prawdopodobne?

czy jeśli miałam mm spermy na ręce przez około minute a potem doszło do przypadkowego przeniesienia na wargi sromowe, a miałam owulacje istnieje realne ryzyko ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam, istnieje takie ryzyko, choć jest znikome. Poza pochwą plemniki mogą przeżyć kilka godzin, zaś w samej pochwie – nawet 3 doby. Sugeruję zapoznanie się z opinią naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sperma-na-pochwie-czy-jest-mozliwosc-zajscia-w-ciaze. Jednak możliwość przeniesienia spermy na dłoni do pochwy jest raczej mało prawdopodobna, zwłaszcza jeśli wcześniej wytarła Pani dłoń. Warto również dodać, że sama obecność spermy nie jest równoznaczna z istnieniem 100% sprawnych, zdolnych do zapłodnienia plemników, zatem jakość nasienia również ma znaczenie w przypadku ryzyka przypadkowego zapłodnienia. Zachęcam do zapoznania się z naszą infografiką, tam znajdzie Pani więcej faktów o plemnikach oraz nasieniu – uświadomią Pani, że zapłodnienie w tej sytuacji jest właściwie niemożliwe. Infografika pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-warto-wiedziec-o-plemniku. Sugeruję spokojnie poczekać do terminu miesiączki, jeśli się nie pojawi – może Pani wykonać test ciążowy, z pewnością Panią uspokoi. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.