Czy ten zespół się leczy?

Witam mam stwierdzony zespół Holmsa Adiego, czy jest to leczone? Byłem tydzień w szpitalu i ponoć wg. Lekarzy trzeba z tym żyć, jeśli tak to czy jest to trwały uszczerbek na zdrowiu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zespół Adiego to zaburzenie neurologiczne, którego etiologia jest nie do końca poznana. Głównym symptomem choroby jest zaburzona reakcja źrenic na światło oraz różnica w ich wielkości. Często też zespołowi Adiego towarzyszy nadmierne pocenie się. Gdy dolegliwości związane są tylko ze źrenicą oka, mówi się o tzw. źrenicy Adiego. Więcej o tym zaburzeniu w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/zrenica-adiego-co-to-jest.

Leczenie polega na stosowaniu kropli do oczy zwężających źrenice oraz, z uwagi na spowolnioną akomodację oka, nierzadko konieczne są szkła korekcyjne. Ponieważ jedną z prawdopodobnych przyczyn choroby są infekcje (np. wirusowe) mogące spowodować destrukcję włókien przywspółczulnych zwoju rzęskowego, proces ten jest nieodwracalny. Zatem leczenie polega na poprawie widzenia, natomiast sam zespół Adiego nie jest chorobą zagrażającą życiu czy znacznie je utrudniającą.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.