Czy test na HPV można wykonać podczas okresu?

Witam, chcialabym wykonac cytologie pod kątem wirusa HPV, ale z racji pobytu w szpitalu na oddziale zamknietym jest to utrudnione. Jedynym dniem gdzie moglabym to zrobic jest przepustka, podczas ktorej bede miala okres. Czy mozna wykonac badanie podczas okresu pod kątem wyłacznie wirusa?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niestety najprawdopodobniej wykonanie badania pod kątem HPV nie będzie możliwe podczas menstruacji.

W wielu placówkach widnieje informacja, która mówi, żeby nie pobierać próbek w trakcie krwawienia miesiączkowego. Pobieranie wymazu do cytologii w trakcie miesiączki również nie jest praktykowane. W takiej sytuacji wyniki mogą być bowiem niemiarodajne.

Potwierdzeniem są słowa naszej ekspertki pod linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-cytologia-moze-byc-wykonana-podczas-miesiaczki.

W związku z tym zachęcamy do wykonania badań ginekologicznych w innym terminie. Na test HPV najlepiej zgłosić się maksymalnie 4 dni przed miesiączką oraz minimalnie 4 dni po menstruacji.

Szczegółowe informacje na temat testu HPV są w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/test-hpv.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.