Czy to ciśnienie może powodować ból głowy?

Dzień dobry. Od ponad 5 miesięcy zmagam sie z bólem głowy. Od jakiegoś czasu mierze sobie ciśnienie przy napadzie bólu. Pierwszy wynik waha sie zawsze między 110/120 a drugi mam przewaznie 45/55. Czy ciśnienie rozkurczowe nie jest za niskie? I czy ono moze powodowac bole glowy?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

prawidłowy wynik ciśnienia rozkurczowego powinien wynosić około 80. Odpowiada ono za rozkurczanie serca i napełnianie krwią, każdy odchył od poprawnego wyniku powinien być powodem do obserwacji.

W Pani przypadku tak niskie ciśnienie dolne powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Może być ono oznaką hipotensji, czyli inaczej niedociśnieniem. Niektórzy ludzie z natury mają niskie ciśnienie i takie stany nie zagrażają zdrowiu, jednak jeżeli taka sytuacja jest czymś nowym, to tak jak wyżej zostało wspomniane, należałoby się umówić na wizytę u kardiologa.

Niedociśnienie może występować między innymi, jeśli chory cierpi na cukrzycę czy schorzenia tarczycy, ale też pojawia się w stanach zagrożenia życia, np. przy zawale serca.

W odniesieniu do Pani bólów głowy, to hipotonia może je powodować. Oprócz tego występują także inne objawy jak senność, brak energii oraz problemy z koncentracją.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który opisuje zależność między bólem głowy a nieprawidłowym ciśnieniem:

https://portal.abczdrowie.pl/bole-glowy-w-nadcisnieniu-niedocisnieniu-miazdzycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.