Czy to jest tylko plamienie w ciąży?

Jestem w 6 tyg ciąży od zeszłego tygodnia plamie raz więcej raz mniej (znaczy czasem na podpasce a czasem tylko przy podcieraniu.)wydzielina jest brązowa. Jak się podcieram papierem jest różowa czasem brązowa taka slimata od czasu do czasu boli mnie lekko brzuch. Dwa lata temu poroniłam w 5 tyg ciąży a po pół roku znów byłam w ciąży i miałam robione łyżeczkowanie w 10 tyg. Bo ciąża obumarła. Znaczy przestało bić serduszko. Od tamtego czasu nie byłam u lekarza. Teraz jestem w kolejnej ciąży i nie wiem co mam myśleć. Boje się najgorszego a do ginekologa mam wizytę dopiero za tydzień. (Na początku myślałam że to okres bo powinna go dostać 29.05 a plamienie mam od zeszłego tygodnia)

Redakcja abcZdrowie

Witam, z uwagi na historię poronień nie powinna Pani bagatelizować tych plamień. Sugeruję kontakt z lekarzem lub izbą przyjęć (nawet telefoniczny). Być może zostanie zalecone zażywanie dydrogesteronu na podtrzymanie ciąży. Trudno to stwierdzić – lekarz po badaniu będzie mógł ocenić, jakie działania należy podjąć. Proszę pamiętać, że wcześniejsze poronienia kwalifikują Pani obecną ciążę do miana ciąży wysokiego ryzyka, warto zatem trzymać rękę na pulsie. Zachęcam do zapoznania się z tym terminem, artykuł dostępny pod adresem: https://parenting.pl/ciaza-wysokiego-ryzyka. Brązowe plamienia, o których Pani pisze nie musza oczywiście oznaczać niczego groźnego – mogą być spowodowane infekcją intymną lub niedoborem progesteronu. Jednak zarówno pierwsza, jak i druga przyczyna wymaga konsultacji lekarskich oraz podania stosownych leków. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Witam serdecznie,
plamienie może występować w ciąży i wcale nie musi oznaczać najgorszego, ale na Pani miejscu nie czekałabym jeszcze tygodnia tylko pojechała do szpitala na izbę przyjęć lub umówiła się do innego ginekologa gdzie termin będzie na już.

Pozdrawiam
Joanna Wasiluk