Czy to może być cytoliza?

Dzień dobry, od ok 2 lat mam gęste, białe upławy i swędzenie. Nasila sie przed miesiączką, natomiast podczas niej ustępują. Lekarz leczy mnie na przewlekłą grzybicę, raz w tygodniu flumycon lub globulki. Niestety po lekach albo jest gorzej albo niewiele pomaga. Po probiotykach typu lactovaginal lub gynoflor jest masakra, swędzi i piecze. Ostatnio w wymazie wyszło mi lactobacillus liczne kolonie, słyszałam coś o cytolizie pochwowej. Czy to może być to schorzenie? Czy możliwe jest że cytoliza daje takie objawy jak grzybica i lekarz to myli?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie sposób stwierdzić, czy Pani ginekolog się myli, natomiast warto podkreślić, że cytoliza pochwowa jest schorzeniem stosunkowo rzadkim, a dodatkowo – wciąż słabo rozpoznanym. Na podstawie Pani symptomów można byłoby domniemywać cytolizę pochwową, jednak do tego problemu należy podejść z dużą ostrożnością.

Przede wszystkim sugerowałabym powtórzenie badania cytologicznego oraz wykonanie mykogramu i bakteriologicznego wymazu z pochwy. By mówić o cytolizie pochwowej konieczne jest wyhodowanie licznej kolonii Lactobacillus przy jednoczesnych ujemnych wynikach bakteriologicznych i mykologicznych. Dodam, że nie pisze Pani nic na temat wyników badań – czy poza bakteriami kwasu mlekowego obecne były bakterie lub grzyby oraz jakie pH pochwy Pani ma. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-probiotyki-a-kiedy-leczenie.

Może Pani również spróbować zrezygnować z probiotyków – zarówno ginekologicznych w formie kapsułek dopochwowych, jak i doustnych oraz probiotyków zawartych w kosmetykach do higieny intymnej. Być może to sprawi, że dolegliwości staną się mniej dokuczliwe.

Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/flora-bakteryjna-miejsc-intymnych-a-infekcje.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.