Czy to może być problem z trawieniem laktozy?

Proszę o pomoc. Jestem mama prawie dwumiesięcznego niemowlaka. Urodziłam go 2 tygodnie przed terminem przez cesarskie cięcie z powodu braku postępu porodu naturalnego. Podawano mi antybiotyk po 6 h od odejścia wód. Po jakichś dwóch tygodniach od urodzenia pojawiło się odparzenie na pupie małego, które mimo starannej pielęgnacji co chwilę wraca. Według mnie problemem jest ilość kup oraz w ogóle ich skład, ponieważ maluszek wciąż robi po kilkanaście kup dziennie z czego 3 wielkie a reszta to takie małe kupki, które śmierdzą kwaśnym czymś. Bardzo często ma gazy, pręży się, niespokojnie śpi a te kupy wręcz strzelaja i często się pienią. Za poradą położnej podawaliśmy probiotyk przez 2 tygodnie ale niewiele się zmieniło. Serce mi pęka kiedy w ciągu kilku godzin pupa się zaognia to nie jest tak że robi się czerwona stopniowo tylko jest dobrze i nagle powstaje odparzenie. Nie daje już rady przewijamy się non stop, stosujemy wodę z wacikami nawet przegotowaną, kąpiele w krochmalu, wietrzenie, mamy pieluszki do wrażliwej skóry ekologiczne nie wiem co robić. Błagam pomóżcie. Czy to może być problem z trawieniem laktozy? Maluszek pięknie przybiera na wadze ma jedynie suchą skórę. Karmię go wyłącznie piersią, staram się żeby jadł minimum 10 minut z jednej piersi i żeby były co najmniej dwie godzinne przerwy między kamieniami. Co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam, tak, opisane przez Panią problemy u niemowlęcia mogą mieć przyczynę w nietolerancji lub alergii, niekoniecznie na laktozę (co ciekawe, według niektórych źródeł tak małych dzieci właściwie to nie dotyczy). Z pewnością należy dokonać właściwej diagnozy, ponieważ dziecko cierpi. Pomóc może doradca laktacyjny, pediatra znający temat żywienia niemowląt lub dietetyk, który skomponuje dla matki karmiącej dietę eliminacyjną (bardzo ważna jest kontrola specjalisty – to on decyduje kiedy i na jak długo dany składnik pożywienia wyłączyć z diety matki). Więcej na temat nietolerancji pokarmowej u niemowlęcia przeczyta Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-niemowlat. Z kolei problematykę skazy białkowej przybliża ten artykuł, zachęcam do zapoznania się: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-skaza-bialkowa. Problemy jelitowe, tzw. kolki mogą mieć również przyczyny w chociażby złym przystawianiu lub zbyt rzadkim (wg najnowszych wytycznych dziecko powinno być karmione na żądanie bez żadnych obwarowań czasowych). Warto wtedy doraźnie podać lek zawierający symetykon. Sugeruję udanie się do lekarza pediatry celem ustalenia planu dalszego działania, w tym diagnostyki oraz wizyty u specjalisty. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.