Czy to może być próchnica u 18-latki?

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, co mam zrobić w sytuacji gdy boli mnie ząb i na tym zębie jest plomba i pojawiła się mala plamka czarna. Czy oznacza to że mogę mieć próchnica czy konieczna jest w takim przypadku wizyta u dentysty w czasach koronawirusa.kobieta 18 lat.

Redakcja abcZdrowie

Witam, tak, to może być próchnica, choć pewność da tylko przegląd dentystyczny. Być może pomocne okażą się odpowiedzi naszych ekspertów-stomatologów w tym miejscu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-czarne-plamki-na-zebach-od-razu-oznaczaja-ubytki. Ważnym sygnałem w Pani przypadku jest ból zęba, który sugeruje jednak zmianę próchniczą. Zależnie od rodzaju i natężenia tego bólu, można wysnuć pewne wnioski co do jego etiologii – ból może świadczyć niekoniecznie o ubytku próchnicowym, ale np. o zapaleniu miazgi lub tkanek okołowierzchołkowych. Szczegóły odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bol-zebow-co-moze-oznaczac. Nawiązując do Pani pytania – w obecnej sytuacji dostęp do stomatologów jest faktycznie utrudniony, ale zazwyczaj w każdym mieście otwarte są placówki, które przyjmują pacjentów z ostrym bólem, tam może się Pani skierować, jeśli ból się nasili. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.