Czy to może być tylko przejściowy objaw?

Wczoraj zauważyłam, że mam powiekszone piersi. Dotykanie sutków sprawia mi nieznaczny ból. Jestem na antykoncepcji hormonalnej (oststnie krwawienie 2-5.06) i biorę je codziennie o tej samej porze, najwyżej 5 min różnicy. Jestem pod wpływem dużego stresu, a także przytyłam kilka kg podczas ostatnich miesięcy. Czy to może być tylko przejściowy objaw? Bardzo się boję że zaszlam w ciążę (stosunek ostatni ok 4-5 dni temu) i paikuje... co może być tego przyczyną? Czy ciążowe objawy pojawiłyby się tak szybko?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawdopodobieństwo ciąży przy prawidłowym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej jest znikome – wg wskaźnika Pearla ryzyko wynosi 0,3. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-wskaznik-pearla.

Natomiast pierwsze objawy ciążowe faktycznie mogą pojawić się już po kilku dniach od zapłodnienia, choć zdarza się to niezwykle rzadko – zazwyczaj kobiety odnotowują zmiany psychosomatyczne między 2. a 3. tygodniem, a najczęściej – w 4.-6. tygodniu ciąży. Tutaj więcej informacji, jeśli jest Pani zainteresowana: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ciazy-w-pierwszych-dniach-kiedy-i-jakie.

Natomiast w Pani przypadku bardzo prawdopodobne, że dolegliwości takie jak tkliwość piersi czy przybieranie na wadze mają związek z antykoncepcją i mogą być skutkiem zaburzeń na tle hormonalnym. Ból piersi, czyli mastalgia, wywoływany jest przez gromadzenie się wody w tkance piersi pod wpływem progesteronu. Tutaj artykuł poruszający ten problem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-piersi.

Sugeruję więc w pierwszej kolejności wykonać test ciążowy – dla pewności, jako że żadna metoda antykoncepcyjna nie jest pozbawiona ryzyka nieplanowanej ciąży, zaś następnie proszę skonsultować objawy z ginekologiem – być może konieczne będzie wykonanie badań hormonalnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.