Czy to może być zagnieżdżenie czy już miesiączka?

Dzień dobry, od 2 dni zauważyłam na papierze toaletowym brązowe plamienie. Miesiączkę powinnam dostać dopiero za 8 dni. Czy może to być zagniezdzenie czy już miesiączka? Staramy się z mężem o dziecko.

Redakcja abcZdrowie

Witam, to zależy – nie napisała Pani, kiedy miał miejsce stosunek płciowy oraz jak wyglądają Pani cykle miesiączkowe. Jeżeli dotychczas odznaczały się regularnością, to faktycznie pojawienie się plamienia na 8 dni przed planową miesiączką może być niepokojące. Krwawienie implantacyjne pojawia się najczęściej około 7 dni od zapłodnienia, rzadko – do 12 dni po stosunku płciowym. Ma postać różowego lub czerwonego plamienia. Więcej w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-implantacyjne. Brązowe plamienie z kolei może świadczyć o niedoborze progesteronu. Niestety takie plamienie jest zwane wówczas niedomogą lutealną – pojawia się w drugiej fazie cyklu, przed miesiączką. Może mieć bezpośredni wpływ na płodność – problemy z zajściem lub utrzymaniem ciąży. Proszę zapoznać się z wypowiedzią naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-plamienia-srodcykliczne.
Niezależnie od podejrzeń, proszę wykonać test ciążowy – najwcześniej ok. 10-14 dni po stosunku lub proszę udać się do laboratorium – poziom beta hCG można sprawdzić nawet kilka dni po domniemanym zapłodnieniu.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.