Czy to może oznaczać, że dziecko ma anemię?

Dzień dobry. Od razu zacznę od tego że dziecko urodziło się w terminie przez CC dostało 10 pkt w skali apgar. Karmione mm z mojego wyboru. 3miesieczny syn je bardzo mało 40-60ml mleka modyfikowanego na porcję. Więcej nie chce, krzyczy i pręży się wypluwając smoczek. Robiliśmy panel badań na alergię mleka krowiego. Nic nie wyszło. Wcześniej za poradą pani dr podawalismy preparat mlekozastępczy. Problem z jedzeniem w naszym odczuciu się nasilił. Wróciliśmy do zwykłego mleka. Po kilku lepszych dniach problem znów wrócił. Podejrzewamy kolki. Jeśli chodzi o stolec jest on raz do 3 razy dziennie żółty płynny albo półpłynny. Czasem widać że dziecko jest głodne bierze rączki do buzi a na przystawienie butelki reaguje krzykiem a jak już pije to strasznie cmoka i niewiele upija. Próbowaliśmy już kilku rodzajów smoczków. Taki stan rzeczy utrzymuje się właściwie od 3 tygodnia życia. Dziecko wolniej przybiera na wadze, a z racji tego że wypija niedużo ml to ostatnio waga stoi w miejscu. Dostaliśmy skierowanie na USG. Wszystko w jak najlepszym porządku.Mocz czysciutki i prawidłowe parametry. Morfologia: Leukocyty wbc 8,6 Erytrocyty rbc 3,75 Hemoglobina hgb 11 Hematokryt hct 32,1 Płytki krwi pkt 389 średnia objętość krwinki 86 Masa HB w krwince 29,3 Średnie stężenie HB w krwince 34,2 Rozkład anizocytozy 15,4 Średnia objętość płytki krwi 8,3 Pdw wsk.anizocytozy 14 % limfocytów 55,8 % monocytów 6,7 %granulocytow 37,5 Liczba limfocytów 4,7 Liczba monocytów 0,5 Liczba granulocytów 3,4 Czy te wyniki są prawidłowe? Może dziecko ma anemię stąd ten słaby apetyt? A może po prostu kolka?
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Badania krwi - monocyty

Monocyty są to komórki układu krwinek białych, znajdujące się w szpiku kostnym. Ich wartość określa się na podstawie klasycznej morfologii. Więcej szczegółów wyjawia nam lek. Łukasz Kowalski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia Pani dziecka. Na pewno sytuacja taka zaburza prawidłowy sen u malucha, jak i u rodziców.

Na pewno warto by było odnaleźć przyczynę takich dolegliwości u dziecka, aby móc wdrożyć właściwą terapię.

Jednakże po analizie dotychczasowych objawów, można by stwierdzić, że przyczyną problemów z jedzeniem oraz płaczu mogą być prawdopodobnie kolki. Przypadłość ta może występować u każdego niemowlęcia inaczej z różną intensywnością, dawać specyficzne dolegliwości.

Kolka jest skurczowym bólem, obejmującym jamę brzuszną. Najczęstszą przyczyną takiego schorzenia są rozdęte jelita, które wywołują bolesny skurcz mięśni gładkich. Dodatkowo zaparcia i wzdęcia, które powstają na skutek łapania powietrza mogą nasilać objawy bólowe.

Podczas tych przykrych dolegliwości, dziecko może być nerwowe, płaczliwe i rozdrażnione, mieć problemy ze snem, a także przejawiać trudności z jedzeniem.

W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym, na pewno warto by było rozważyć inne preparat o zamiennym składzie, pozbawionym laktozy i białka mleka krowiego. Czasami, nawet mleko innego producenta może powodować lepszy efekt. Dodatkowo można by się wesprzeć specjalnymi kropelkami, przeznaczonymi do łagodzenia objawów kolek.

Z racji odległości, bardzo trudno jest ocenić dokładną przyczynę problemów z karmieniem Pani dziecka. Zalecamy zatem konsultację z lekarzem pediatrą, który na pewno pomoże wskazać dalsze rozwiązania, aby zminimalizować obecne dolegliwości.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kolka-jelitowa

https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty