Czy to może zagrażać ciąży?

Witam. Mam 21 lat i z powodu podejrzenia ciąży postanowiłam zrobić HCG z krwi. Byłam bardzo zaskoczona i zaniepokojona wynikiem który nie wiem jak interpretować. HCG wynosiło 7802 mIU/ml natomiast beta HCG aż 488,77 ng /ml gdzie norma to 0 - 0,10. Czym się różnią te dwa wyniki i czemu ten drugi jest aż tak wysoki? Czy to może zagrażać ciąży? Wizytę u lekarza mam dopiero za kilka dni a teraz jestem przerażona bo dużo czytałam o nowotworach i zespole Downa. Bardzo proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

hCG czyli ludzka gonadotropina kosmówkowa posiada dwie podjednostki: alfa i beta. O ile hormon alfa hCG można odnaleźć także w takich hormonach jak TSH czy LH, gdyż są wytwarzane przez przysadkę mózgową, tak beta hCG wytwarzany jest w organizmie ludzkim tylko w specyficznych sytuacjach. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/hcg-a-beta-hcg.

Pierwszą i podstawową sytuacją jest ciąża. To wówczas produkowane jest beta hCG przez zapłodnioną komórkę, a później przez łożysko i aż do 10. tygodnia ciąży poziom tego hormonu systematycznie rośnie. Po 10. tygodniu ciąży poziom beta hCG się stabilizuje, a następnie powoli spada. Wysoki poziom beta hCG między 12. a 13. tygodniem ciąży może wskazywać na wady wrodzone płodu, do 10. tygodnia ciąży wysokie wartości gonadotropiny są wręcz pożądane.

Oznacza to, że nie ma Pani powodu do obaw, nie można też na tym etapie podejrzewać chorób typu zespół Downa. Pani wynik beta hCG może wskazywać mniej więcej na 5. tydzień ciąży, natomiast podana na wynikach badania norma, którą się Pani taki martwi, odnosi się do stanu fizjologicznego człowieka i nie dotyczy ciężarnych.

Więcej informacji oraz normy dla poszczególnych tygodni ciąży pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.