Czy to normalne, że po antybiotyku gorączka nie spada?

Córka 2lata, chodzaca do zlobka. Stwierdzone zapalenie ucha, kaszel, wydzielina z nosa ropna zolto-zielona, goraczka wysoka 4dni, po wdrozeniu antybiotyku goraczka max do 38.9 Czy to jest normalne?Malo je, cos tam pije, jest „normalna” po podaniu ibum, ale nadal prawie nie je. OB na poziomie 40, CRP 33 Nie mam juz pomyslow, a widze ze dziecko jakos nie dobrzeje.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Gorączka przy każdej infekcji bakteryjnej może utrzymywać się przez kilka dni po otrzymaniu pierwszych dawek antybiotyku. U dzieci reakcja na antybiotyk jest różna, ale zazwyczaj po trzech dobach powinna być już zauważalna poprawa.

Zapalenie ucha to bardzo częste schorzenie u dzieci żłobkowych i przedszkolnych. Związane jest zazwyczaj z przewlekłym katarem, wynikającym z nieżytu nosa i gardła.

Czynniki, które zwiększają ryzyko infekcji uszu to: obniżona odporność, predyspozycje genetyczne, alergie, niedobory witamin, a także przewlekły katar.

Schorzenie to objawia się przede wszystkim bólem ucha o różnym natężeniu, uczuciem zatkania, osłabieniem, podwyższoną temperaturą ciała, a także pogorszeniem słuchu.

Leczenie polega na antybiotykoterapii, stosowaniu domiejscowych kropli przeciwzapalnych oraz leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Jeżeli podwyższona temperatura będzie utrzymywała się jeszcze przez pewien czas albo, gdyby doszłyby inne objawy, proponujemy wizytę u lekarza laryngologa. Możliwe, że będzie konieczność zmiany antybiotyku.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://parenting.pl/zapalenie-ucha-u-niemowlaka

https://parenting.pl/bol-ucha-u-niemowlaka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.