Czy to normalne, że po operacji noga jest opuchnięta?

Tato we wtorek miał operację usunięcia zatoru tętnicy podkolanowej. Od wczoraj jest już w domu. Czy to normalne, że noga jest opuchnięta od kolana w dół oraz taka dosyć ciepła?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w sytuacji, gdy Pani tato jest świeżo po operacji usunięcia zatoru tętnicy podkolanowej to zapewne istnieje możliwość występowania takich objawów. Z Pani relacji wynika, że operacja miała miejsce kilka dni temu a Pani tato już został wypisany do domu. Zapewne w szpitalu rana po zabiegu była odpowiednio zaopatrywana. W ciągu tego czasu były podawane także leki w tym przeciwzakrzepowe, przeciwbólowe i być może antybiotyk. Możliwe jest, że obecny stan jest przejściowy i w ciągu najbliższych dni noga będzie wracała do normy. Opuchlizna i zaczerwienienie zaczną znikać, tkliwość tego miejsca się zmniejszy. Jeśli natomiast objawy, o których Pani pisze będą się dalej utrzymywać, to konieczna będzie konsultacja z lekarzem chirurgiem, aby sprawdzić, co się dzieje i czy rana po zabiegu goi się prawidłowo. Niewykluczone, że trzeba będzie wykonać badanie USG Doppler operowanych naczyń, by ocenić czy wszystko jest dobrze. Z tego też względu warto na początku poobserwować nogę dzień lub dwa. W przypadku nasilania się dolegliwości konieczna będzie konsultacja lekarska. Serdecznie pozdrawiamy.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepica-objawy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/puchniecie-nog-przyczyny-dolegliwosci-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/opuchlizna-nog-moze-byc-objawem-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.