Czy to normalne, że po wyrwaniu siódemki rana nie została zszyta?

Czy to normalne, że po wyrwaniu siódemki rana nie została zszyta, tylko jest "otwarta" a w środku jest jakiś wacik z glikolu o ile dobrze pamiętam, który ma się rozpuścić? Miałem wyrwane wcześniej dwa zęby i za każdym razem rana była zszywana i czy z tego powodu mogę udać się do swojego lekarza rodzinnego po L4, pracuję fizycznie i boję się, że podnosząc coś ciężkiego rana "strzeli" i poleje się krew.

Zębodół po usunięciu zęba nie wymaga szycia, chyba ze istnieją ku temu ścisłe wskazania (np. leki zażywane przez pacjenta). Jeżeli Pan nie krwawi to wszystko w ciągu najbliższego czasu powinno ładnie się zagoić.

Dzien dobry, szycie rany po ekstrakcji zęba nie zawsze jest konieczne. Zwykle stosuje się opatrunek uciskowy, który usuwa się po 30 minutach. Wewnątrz rany powstaje wtedy skrzep który odpowiedzialny jest za jej gojenie. Szycie w przypadku ekstrakcji zęba tylko zbliża brzegi rany, nie zamyka jej szczelnie tak więc ryzyko krwawienia jest podobne. Opatrunek z biokolu który miał Pan założony ułatwia formowanie skrzepu i szybsze gojenie.
pozdrawiam serdecznie
Grzegorz Gdula