Czy to normlane, czy powinnam się obawiać?

Dzień dobry, Biorę tabletki naraya plus już od ponad roku. W tamtym miesiącu moje krwawienie zaczęło się ostatniego dnia przerwy (czwartego) i trwało tylko do końca dnia, test ciążowy był negatywny. W tym miesiącu sytuacja się powtarza jednak krwawienie jest tak minimalne że widać je tylko jak wytrę się papierem po oddawaniu moczu. Czy to jest normalne czy powinnam się obawiać? Dodam że nie ominęłam żadnej tabletki, biorę je o stałej porze. Niestety przez obecną sytuację epidemiologiczne nie mogę wybrać się do lekarza specjalisty ponieważ w moim mieście przyjmuje tylko w szpitalu, a tam nie została wznowione wizyty.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli stosuje Pani antykoncepcję hormonalną skrupulatnie, pamiętając o regularnym zażywaniu pigułek oraz mając świadomość tego, co może wpływać negatywnie na skuteczność tabletek, to nie ma Pani powodu do obaw, co potwierdza wykonany test ciążowy. Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-alkohol.

Tym, co często niepokoi kobiety stosujące tę formę antykoncepcji, jest krwawienie z odstawienia, a raczej odstępstwa od normy. Wiele pacjentek błędnie zakłada, że zażywanie pigułek spowoduje, że krwawienie pojawi się zawsze w tym samym momencie, zgodnie z ulotką informacyjną leku. W rzeczywistości może się zdarzyć, że w danym cyklu krwawienie będzie mniej/bardziej obfite lub nawet nie wystąpi wcale. Jest to zupełnie naturalne – wynika z wolniejszego przyrastania endometrium, co sprawia, że złuszczającego się nabłonka jest niewiele. Krwawienie z odstawienia ma bezpośredni związek ze spadkiem ilości estrogenów w okresie 7 dni przerwy – niekiedy jednak we krwi utrzymuje się wciąż wysoki poziom tych hormonów, co bywa przyczyną braku krwawienia. Tutaj odpowiedź eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-krwawienia-z-odstawienia.

Zatem nie musi się Pani obawiać, ale jeżeli sytuacja będzie się powtarzać, warto skonsultować to z ginekologiem – niekiedy lekarz podejmuje decyzję o zmianie tabletek antykoncepcyjnych na inne. Zachęcam do lektury tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-po-odstawieniu-tabletek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.