Czy to oznacza problemy ze zgryzem?

Witam, mam 31 lat i powoli zbliżam się do końca leczenia ortodontycznego aparatem stałym. Jedną z cech charakterystycznych mojej wady było mocne nachodzenie jednej jedynki na drugą. Do tej pory wydawało mi się, że właśnie przez to nachodzenie na siebie dwóch przednich zębów mam skrzywioną rynienkę podnosową i niesymetryczne usta (jedna połowa górnej wargi jest węższa od drugiej, taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku dolnej wargi - węższe części warg znajdują się na skos od siebie). Niestety teraz gdy zęby są już proste rynienka jest nadal krzywa, asymetria ust zwiększyła się oraz pojawiła się widoczna asymetria policzków (tak jakbym była spuchnięta po jednej stronie). Czy opisaną sytuację może powodować układ mięśni "przyzwyczajony" do nieprawidłowego ustawienia zębów? Do jakiego specjalisty powinnam się udać? Czy przedstawiony problem może oznaczać nie do końca prawidłowo ustawiony zgryz? Dodam jeszcze, że wada polegała również na cofnięciu do tyłu dolnej szczęki, a w leczeniu zastosowano metodę kamuflażu ortodontycznego (ekstrakcja dwóch górnych czwórek oraz "dopasowano" górną szczękę do dolnej) Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Asymetria ust najczęściej oznacza asymetrię czaszkowo-zgryzową, wadę postawy i dysfunkcję czynnościową. Może Pani udać się do gabinetu prowadzącego leczenie chirodontycznie - Holistyczne. Pozdrawiam