Czy to oznaka czegoś niepokojącego?

Moje dziecko od małego ma w nocy jak spi drgawki. Porusza ręką, nogą, albo całe ciało. Teraz ma 12 lat. Dodam że ma stwierdzone nadpobudliwosc. Czy to oznaka czegoś niepokojącego.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

drgawki (nazywane również konwulsjami) są skutkiem mimowolnych i rytmicznych skurczy mięśni. Jeśli towarzyszy im podwyższona temperatura, to przyczyną najprawdopodobniej jest infekcja.

Drgawki występujące bez gorączki mogą oznaczać zaburzenia elektrolitowe lub niedobory witamin. Mogą również występować w przebiegu epilepsji oraz hipoglikemii.

Wspomina Pani, że dziecko ma stwierdzoną nadpobudliwość, co również może mieć znaczenie podczas diagnostyki. Jeśli drgawki występują bardzo często, to proszę udać się z dzieckiem do lekarza i wykonać podstawowe badania. W razie potrzeby lekarz pokieruje Panią do neurologa dziecięcego.

Rodzaje oraz przyczyny drgawek zostały opisane w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/drgawki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.