Czy to są objawy nerwicy, czy jakiejś innej dolegliwości?

Od około 20 lat zmagam się z nerwicą, wędruje po mnie jak jakiś kornik. Co jakiś okres mam inne objawy - spadek ciśnienia albo skoki - 110/160. Z tego powodu zmieniałem pracę 2 razy, bo wstyd mi było, że chłop 183 wzrostu i wadze około100 kg nie daje rady przepracować całej zmiany. Był okres, że po jakichś 10 latach walki z tą dolegliwością, czułem się świetnie. Mogłem pracować, nie męczyłem się a wysiłek nie wpływał na moje samopoczucie. Obecnie jestem od ponad miesiąca na zwolnieniu lekarskim, czuję się fatalnie, cierpną mi ręce, a czasami nogi. Nawet wyjście z pieskiem na spacer sprawia mi problem i mam obawy, że nie dam rady dojść do domu. Jestem osobą wesołą, robię wesołe kawały w domu i pracy, kocham przyrodę. I ja, i moi bliscy, nie mogą pojąć, że ktoś uczynny, wesoły czuje się tak, jakby, za przeproszeniem, miał zaraz zdechnąć. Nie wiem sam, czy to jakaś choroba serca czy objawy zwyrodnienia i dyskopatii kręgosłupa, czy nadal objawy nerwicy. Proszę mi coś doradzić, co mam robić. Z góry serdecznie dziękuję....

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Szanowny Panie!

Zgłaszane objawy drętwienia i mrowienia kończyn są objawem dość niespecyficznym. Parestezje mogą pojawić się zarówno w przebiegu chorób neurologicznych, jak i metabolicznych (cukrzyca) oraz zaburzeń hormonalnych (np. nadczynność przytarczyc). Konieczne jest więc wykonanie szeregu badań diagnostycznych oraz konsultacji internistycznej, endokrynologicznej i neurologicznej. Drętwienie i mrowienie w dalszych częściach kończyn jest również typowym objawem polineuropatii, towarzyszącej uzależnieniu od alkoholu, związanym z niedoborem witamin z grupy B. Napadowe drętwienie kończyn i okolic ust może być również skutkiem szybkiego oddychania w trakcie napadów paniki. Wówczas wskazana jest konsultacja lekarza psychiatry.

Postawienie rozpoznania jest więc możliwe po uzyskaniu dokładnego opisu charakteru dolegliwości, towarzyszących objawów, badaniu lekarskim i wykananiu badań dodatkowych. Proponuje, aby w pierwszej kolejności udał się Pan do internisty oraz neurologa.

Z pozdrowieniami