Czy torbiel może zmienić się z czasem w raka?

Od ponad roku mam torbiel w piersi, w międzyczasie myśleli, że to krwiak, bo w biopsji wykazało dużą ilością krwi. Po pierwszej biopsji torbiel powróciła do normalnego rozmiaru w przeciągu jednego tygodnia. Miała wtedy ona długość około 3 cm. Po drugiej biopsji również powróciła do tego rozmiaru, lecz już w dłuższym czasie. Po każdej kolejnej biopsji z pojedynczej torbieli robiły się dwie mniejsze. Lekarze stwierdzili że nie jest na tyle groźna, by ją operować, a kolejna biopsja nie miałaby sensu... Od ostatniej biopsji minęło około pół roku, a moja torbiel ma już tak na wyczucie 5 cm. Wspomnę, że niedawno ukończyłam 17 lat. Czy taka torbiel może zmienić się z czasem w raka?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Torbiele piersi to zmiany łagodne w tkance gruczołu piersiowego. Wykonywane biopsje mogą być diagnostyczne a zarazem terapeutyczne, co wiąże się z ewakuacją nadmiaru płynu z torbieli.
Torbiele, które po badaniu histopatologicznym zostały określone jako łagodne bez obecności cech dysplazji nie wykazują zwiększonego ryzyka rozwoju raka piersi. Jeśli torbiel osiągnie znaczne rozmiary to będzie konieczne rozważenie usunięcia zmiany.
Proponuję skonsultować problem z chirurgiem.

Redakcja abcZdrowie.pl