Czy tycie może być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi?

Mam 19 lat i od 2 lat nie miesiączkuję. Ginekolog stwierdził, że mam małą macicę i jajniki, najprawdopodobniej nie występuje jajeczkowanie. Chorowałam na anoreksję, jeszcze niedawno byłam bardzo chuda, nagle w bardzo szybkim czasie przytyłam 15 kg (55 kg, 165 cm). Czy tycie może być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, czy mam szansę na powrót miesiączki?

Witam serdecznie,

Pisze Pani, że chorowała Pani na anoreksję - zastanawiam się, na jakiej podstawie zostało postawione takie rozpoznanie, przez jakiego lekarza i w jaki sposób było leczone. Podobnie - w jak krótkim czasie Pani obecnie przytyła? Mógł być to zbyt krótki czas, aby cykl miesiączkowy wrócił do normy. Anoreksję należy różnicować z innymi zaburzeniami psychicznymi oraz zaburzeniami hormonalnymi. Tego typu diagnostykę powinien ewentualnie przeprowadzić lekarz internista. W przypadkach o ewidentnym, typowym obrazie klinicznym wystarczy konsultacja lekarza psychiatry. Dlatego polecam Pani wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz u psychiatry. Na temat kryteriów rozpoznawania anoreksji oraz jej leczenia może Pani przeczytać w dziale ,,Warto wiedzieć".

Z pozdrowieniami