Czy u mnie wystąpi efekt jojo?

Mam 16 lat, 169cm wzrostu. Od 2 miesiecy zmieniłam swoje nawyki żywieniowe (jem 5 posiłków dziennie o określonej porze co 3h) i schudłam 10 kg. Wazyłam 71 a teraz ważne 61 ;) Trenuje piłkę ręczną ok. 3 razy w tygodniu + siłownia). Chcę jeszcze schudnąć 5kg. Nie wiem czy to jak jem teraz mi nie zaszkodzi i czy nie wystąpi u mnie efekt jojo jeśli trochę odstąpię od tej diety i zjem sobie czasem coś słodkiego.. A więc: Śniadanie 6:00: kanapka z chuda szynka posmarowana serkiem wiejskim lub mała miseczka płatków just fit z mlekiem 2% II śniadanie 9:30: Bułka razowa z szynką, pomidorem, ogórkiem, jajkiem i szczypiorkiem III posiłek 13:00: kotlet drobiowy, ryba albo mięso, jakieś chude z makaronem razowym lub ryżem paraboiled i jakaś sałatka IV posiłek 16:00: kromka ciemnego pieczywa z szynką pomidorem czasem jajkiem + jakiś owoc V posiłek 19:00: Kanapka chleba razowego, serek, wiejski ze szczypiorkiem i plasterek szynki + troszkę jogurtu naturalnego. Piję wodę mineralna niegazowana, czasem kakao, herbatę ale bez cukru, nie jem słodyczy. PS Z niecierpliwością czekam na odpowiedź;)

Witam serdecznie!
Efekt jo - jo pojawia się bardzo często u osób, które nie stosują racjonalnych zasad prawidłowego odżywiania, lecz głodówki, lub różnego rodzaju diety promowane w gazetach czy internecie, np. dieta kopenhaska, dieta Cambridge itp. Jeśli wahania masy ciała w ciągu 5 lat, polegające na chudnięciu i następującym po nim tyciu wynoszą 5 - 10% masy ciała, mówimy wówczas o efekcie jo - jo.

Aby zapobiec efektowi jo - jo należy przeprowadzać proces redukcji masy ciała w sposób właściwy - tzn. stosujemy wyłącznie racjonalne odchudzanie. Twój sposób odżywiania jest jak najbardziej prawidłowy. Jedyną jego wadą jest zbyt małe urozmaicenie. Możesz zamiast spożywania w kilku posiłkach w ciągu dnia kanapek, przyrządzić np. zdrową sałatkę z kurczakiem, czy koktajl z jogurtem i świeżymi owocami. Natomiast, jeśli masz ochotę na coś słodkiego, to nie odmawiaj sobie słodyczy, ponieważ odmawiając sobie jednego rodzaju produktu, możemy w czasie diety zjeść "podwójną ilość" innych produktów. Więc możesz od czasu do czasu pozwolić sobie na słodycze, jednak niech stanowią one oddzielny posiłek, np. podwieczorek, a nie jedzenie między wyznaczonymi posiłkami.

Drugim warunkiem zapobiegania efektowi jo - jo jest powolne tempo odchudzania, tzn. od 0,5 do 1 kg tygodniowo.

Jeśli uda się nam uzyskać należną wagę, musimy pamiętać o tzw. diecie stabilizacyjnej - spożywamy taką ilość kalorii, która nie powoduje już ani chudnięcia ani nadmiaru masy ciała. Poza tym musimy pamiętać o aktywności ruchowej - codziennie minimum 30 minut.

Pozdrawiam,
Anna Kacperska