Przyczyny efektu jojo

Co to efekt jo-jo? Jak można go zrobić?
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Witam! Efekt jo-jo jest częstym wynikiem nieprawidłowego stosowania diety redukcyjnej. Rygorystyczne ograniczenia żywieniowe mogą prowadzić do wzmożonego apetytu oraz spożywania nadmiernej ilości pożywienia. Wszystko to skutkuje zwiększeniem masy ciała. Efektu jo-jo można uniknąć przez stosowanie zbilansowanej, zdrowej diety oraz stopniowe odchudzanie (ubytek masy ciała nie większy niż 1 kg/ tydzień). Po więcej porad żywieniowych zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

0

Witam serdecznie,

Bardzo zdziwiło mnie Pani pytanie. Efekt jo-jo jest negatywnym skutkiem odchudzania. Jeżeli stosujemy zbyt drastyczne lub nieodpowiednio zbilansowane diety to utracone kilogramy wracają z nawiązką to właśnie jest efekt jo-jo. Pyta Pani ,,jak go zrobić'' i to chyba nie wymaga już w tym momencie komentarza. Najlepiej wyszukac i internecie hasła efekt jo-jo i przeczytać wyjaśnienie, wtedy dowie się Pani dlaczego zaskoczył mnie to pytanie:)

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak uniknąć efektu jojo?

Witam! Jak wyjsc z diety,mierze ok 165 cm i waze 44,20 kg i dość mocno ograniczalam spożywane kalorie czy dam rady uniknąć efektu jojo?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Twoja obecna waga jest za niska do wzrostu. Za chwilę albo już się pojawiły zaburzenia hormonalne (zanik miesiączki), wypadanie włosów itp.
Powinnaś ważyć najmniej 47 kg.
Nie naspałaś jaką dietę stosowałaś, ile spożywałaś kalorii, co jadłaś.
Ważne jest także w jakim czasie schudnąć (ile kg). Im tempo odchudzania jest szybkie, tym większe ryzyko jojo.
Teraz przez około 4 tygodni powinnaś zwiększyć ilość kalorii o 500 kcal, a następnie o 1000 kcal.Do wartości docelowej 1800 -2000 kcal.

Poczytaj ten artykuł http://portal.abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odchudzania i zacznij żywić się wg niego. Pamiętaj że dieta powinna dostarczać wszystkie składniki odżywcze - białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy sole mineralne.
Wskazane jest także wykonane badań krwi - morfologia, stężenie ferrytyny, albuminy, ręczny rozmaz krwi oraz badane ogólne moczu.

0
Anna Porada Dietetyk, Wrocław
42 poziom zaufania

Trudno powiedzieć bez szerszych informacji. Racjonalna dieta ma tę przewagę nad mocnym ograniczaniem kcal, że łatwo wyprowadzić pacjenta przez okres stabilizacji i nabieranie zdrowych nawyków żywieniowych z rygorystycznej diety.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to nie spowoduje efektu jojo?

Witam. Mam 168 cm wzrostu, 15 lat i ważę 64 kg. Chciałabym schudnąć co najmniej 5 kg. Czy taki jadłospis nie spowoduje efektu jojo? 1 śniadanie: Szklanka wody niegazowanej, jogurt ( + ewentualnie płatki fitness) 2 śniadanie: 2 kromki pieczywa wasa Obiad: zwyczajny. Naleśniki, placki ziemniaczane itp. Kolacja: Jabłko Do tego codziennie 2 serie po 25 brzuszków. Zero napoi gazowanych, sama niegazowana woda. Zero słodyczy. Taka dieta nie spowoduje efektu jojo? Pozdrawiam, Asia15  
ponad rok temu

Witam,

Taki sposób żywienia wiąże się z dużym ryzykiem niedoborów pokarmowych.

W Twoim menu nie ma warzyw, owoców, nabiału.
Placki ziemniaczane i naleśniki chłoną bardzo duże ilości tłuszczu, przez co stają się bombami kalorycznymi, jakkolwiek jadłospis pod względem kaloryczności może zwiększać ryzyko wystąpienia efektu jo-jo.
Zapotrzebowanie energetyczne dla dziewcząt w Twoim wieku (zgodnie z normami, przy umiarkowanej aktywności fizycznej) wynosi ok. 2400 kcal.
Myślę, że produkty w Twoim menu nie dostarczają nawet 1000 kcal.
To, co możesz zrobić to wyeliminować "bomby kaloryczne": cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast-foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

W Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na:
- warzywa
- owoce
- produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste)
- chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych (wymiennie)
- mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone)
- tłuszcze (masło,margarynę, oleje roślinne).

Jeśli chodzi o jedzenie w szkole, przykładowe zestawy na II śniadanie to:
1. Bułka pełnoziarnista, cienko posmarowana masłem, z plasterkiem chudej wędliny (np. szynki z piersi indyka/kurczaka, szynki gotowanej) i dużą ilością warzyw (mogą być zabrane oddzielnie w zamykanej miseczce, np. papryka, ogórek, pomidor). Warzywa możesz zjadać bez ograniczeń. Do takiego zestawu dobrze jest wypić niskotłuszczowy napój mleczny: kefir, maślankę (o pojemności 150 ml) lub sok wielowarzywny.
2. Jogurt odtłuszczony (150 ml) z muesli (30 g), z dodatkiem owocu (mandarynka/kiwi/pomarańcza/jabłko w ilości ok. 100 g).
3. Baton wielozbożowy z kubeczkiem jogurtu naturalnego, owoc.
4. Jogurt z ziarnami zbóż, owoc.
5. Sałatka wielowarzywna z dodatkiem np. tuńczyka czy porcji chudego mięsa - piersi z indyka, z bułką pełnoziarnistą.

Na aktywność fizyczną codziennie powinnaś przeznaczyć co najmniej 30 minut.
Zjadaj 5 posiłków, w odstępach około 3-godzinnych.

POZDRAWIAM

P.S
Nie powinnaś się odchudzać.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty