Czy uczucie ściskania w klatce piersiowej mogą wynikać z pracy i stresu?

Dzien dobry. Szanowni Panstwo pracuje jako choreograf i mam takie male pytanie. Po przyjezdzie na wakacje mialam problem z barkiem, ale po konsultacji z ortopeda wszystko w normie. Mialam uczucie sciskania klatki piersiowej, napompowanych narzadow wenwtrznych czy obecnie jakby ktos nnie dusil. Mialam robione cytologie, morfologie, mocz, cukier, ekg, usg brzucha-wszystko bdb. W miedzyczasie stres smiercia dziadka, przeprwadzka, praca. Czy takie bole w tej sytuacji sa normalne? Z gory dziekuje

Witam,
Takie bóle nie są normalne, ale mogą być typowe dla sytuacji w jakiej Pani się znajduje/znajdowała. Ucisk w klatce piersiowej, uczucie niemożności złapania oddechu mogą wiązać się bezpośrednio z długotrwałym stresem, napięciem, których doświadczała pani w związku z ostatnimi wydarzeniami, o których Pani napisała.
Prawdopodobne wydaje się, że doświadcza Pani somatyzacji stresu. Jest to objaw nerwicowy. Proszę zastanowić się kiedy pojawia się ten ból i uczucie duszenia, czy nasila się w określonych sytuacjach?
Warto spróbować znaleźć czas na odpoczynek i relaks, podjąć inna aktywność fizyczną, która nie będzie bezpośrednio związana z Pani pracą. Jedną z opcji jest także skontaktowanie się z lekarzem psychiatrą, który potwierdzi, bądź odrzuci hipotezę o pojawieniu się reakcji nerwicowej.
Ponadto w przypadku odrzucenia podejrzeń o przyczynie umiejscowionej w ciele, proponuję skontaktować się z psychologiem, który pomoże Pani opracować właściwy sposób radzenia sobie ze stresem i sytuacjami trudnymi.

Pozdrawiam,
Grzegorz Pożyczka - Psycholog
www.psycholog24radom.pl

Dzień dobry. Ból jest zjawiskiem adaptacyjnym i służy temu, aby ostrzegać nas przed zagrożeniem. Jeżeli zagrożenie nie wynika ze stanu medycznego organizmu (co wykluczyła dość obszerna diagnostyka w tym przypadku), to prawdopodobnie są to bóle psychogenne. Organizm w ten sposób sygnalizuje, ze nie radzi sobie w sferze emocjonalnej. Proszę skorzystać z pomocy psychologa. Pozdrawiam.

http://progress.warszawa.pl/