Czy pulsowanie w głowie może być efektem stresu?

Miesiąc temu przewróciłam się na plecy na śniegu, poczułam tylko pulsowanie w głowie, przez parę dni dokuczał mi ból szyi i brzucha, prześwietlenie kręgosłupa szyjnego pokazało, że wszystko OK. Teraz mam bóle kręgosłupa (pośrodku pleców, w okolicach nerek i kości ogonowej), żeber (po obu stronach). Bóle są niezbyt silne, pojawiają się nagle, trwają chwilę i potem wracają, występują także w nocy. Czy to przez stres? Straciłam tatę, zmarł na szpiczaka, ostatnio mam dużo nerwów i depresję.

Witam,

Rozumiem, że jest Pani ciężko, odczuwa Pani silny stres, a dolegliwości fizyczne tylko pogłębiają uczucie napięcia i depresję.
Czy zaobserwowała Pani drętwienie palców dłoni/nóg, zaburzenia ruchowe, czuciowe, zawroty głowy lub inne niepokojące objawy? Mogą one oznaczać obecność pewnych schorzeń neurologicznych. Nie zależnie od odpowiedzi na moje pytanie, powinna Pani skonsultować się z lekarzem i jeśli lekarz zasugeruje to wykonać tomografię komputerową bądź rezonans magnetyczny głowy.

Naturalnie przyczyna Pani dolegliwości nie musi mieć podłoża np neurologicznego. Jak Pani wspomniała zmaga się Pani z depresją, doświadcza dużo nerwowych i stresujących sytuacji, prawdopodobnie okres choroby Pani taty jak i jego strata był i jest czasem ciągłego napięcia. Na podstawie tych informacji można postawić hipotezę, iż bóle odczuwane w okolicy kręgosłupa są spowodowane napięciem mięśniowym (somatyzacja stresu). Na początek proponuję, aby zaczęła Pani wykonywać nieskomplikowane ćwiczenia ruchowe i rozluźniające, wcześniej chodziła spać, starała wysypiać się, jadła regularnie posiłki, polecam także trening autogenny Schulza.
Oprócz skorzystania z konsultacji lekarskiej sugeruję udać się do psychologa w celu redukcji stresu i nauczenia się metod relaksacyjnych odpowiednich dla Pani.

Pozdrawiam,
Grzegorz Pożyczka - Psycholog
www.psycholog24radom.pl

Dzień Dobry Pani,

Wydarzyło się u Pani parę stresujących sytuacji, miedzy innymi odejście pani taty, co jest odpowiedzią w postaci symptomów, które u Pani występują (m.in. uczucie pulsowania w głowie)

Pani organizm jest na etapie dalszej regeneracji - gdyby objawy nie ustępowały, wskazany kontakt z lekarzem.
Zachęcam Panią do podjęcia rozmowy z psychologiem, który byłby dla Pani pomocny i byłby wsparciem takim, jakiego Pani potrzebuje.

Albo zadbać proszę o obecność życzliwej i bliskiej dla Pani osoby, która by Panią wysłuchała.

Życzę Pani zadbania o siebie,
Irena Mielnik-Madej