Czy utrata pracy może być przyczyną depresji?

Mój problem polega na tym, że utraciłam pracę po raz kolejny, nigdzie nie mogę zagrzać miejsca, nie mam siły przebicia, coś z zemną jest nie tak. Chyba do niczego się nie nadaję, do żadnej pracy, jestem ofiarą losu - taka jest prawda. Siedzę w domu i myślę, brak mi motywacji i energii. Cała moja nadzieja na lepsze jutro odeszła… Proszę mi pomóc i poradzić gdzie szukać wsparcia. Boję się podjąć kolejnej pracy, bo nie chcę się skompromitować przed sama sobą i znajomymi, głupio jest mi wychodzić na miasto, bo każdy się pyta o moją pracę, unikam kontaktów. Moje życie to porażka…

Witam!
Trudności ze znalezieniem pracy mogą powodować wiele innych, dodatkowych problemów. Unika Pani kontaktów społecznych, bo wszyscy dopytują się, czy ma Pani pracę. Myślę, że Pani znajomi nie zdają sobie sprawy, że ranią Panią takimi pytaniami. Warto im o tym powiedzieć. Ich wsparcie i informacje mogą pomóc Pani w poszukiwaniu pracy.
Zachęcam do korzystania z pomocy grup wsparcia. Może się Pani dowiedzieć, czy takiego rodzaju pomoc jest organizowana np. przy Pani Urzędzie Pracy lub Ośrodku Pomocy Społecznej. Warto również korzystać z kursów i warsztatów, które pozwalają przetrwać okres poszukiwania pracy.
Jeśli Pani samopoczucie będzie się pogarszać, to zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa. Istnieje możliwość korzystania z takiej pomocy bezpłatnie. Warto rozmawiać o tym, co dzieje się z Panią. Bliskie Pani osoby mogą Panią wspierać i pomagać przetrwać ten okres. Jednak mogą to robić wtedy, kiedy będą znali Pani psychiczną sytuację. Ludzie nie lubią się narzucać, dlatego czasem warto poprosić o pomoc czy zaproponować rozmowę. Z drugiej strony może Pani powiedzieć wprost, że na dany temat nie ma ochoty rozmawiać. Nikt nie może Pani zmusić do opowiadania o trudnych dla Pani sprawach.

Pozdrawiam